Regal muzical organizat de Filarmonică: „Iubiți Muzica Românească!”

10.10.2019 - 17.10.2019

Zece evenimente în opt zile dedicate muzicii românești vor fi promovate în cadrul  celei de a III-a ediții a Festivalului Internațional Iubiți Muzica Românească!, proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național și organizat de Filarmonica de Stat Arad în perioada 10 - 17 Octombrie 2019.

Propuse pentru a  le oferi auditorilor perspective noi asupra artei contemporane,  îmbogățindu-le orizontul cunoașterii, dar  și solicitându-le conlucrarea în situații artistice  complexe, evenimentele din acest an sunt imaginate în spații diferite: sălile Palatului Cultural, Sala Regele Ferdinand din Primăria Arad, Scena Marionete a Teatrului clasic Ioan Slavici din Arad, Galeria Delta a Uniunii Artiștilor Plastici și Casa de Cultură a orașului  Pecica.
Cu o adresabilitate sporită și o abordare sincretică dintre muzică, literatură, artă plastică, artă scenică, proiecție multimedia sau dans, ediția curentă se impune prin teme individualizate: Valurile Dunării și ale timpului, Amintiri pentru suflete tinere, Pe urmele instrumentelor muzicale, „Românologie” Symphonic&Electronic Jazz, Fipps der Affe (Maimuțoiul Fipps), Cer și pământ, Publicul are talent, Basm și istorie.
Invitaţi sunt artisti străini, cu o preocupare constantă pentru cunoaşterea şi promovarea culturii româneşti - dirijorul Barrie Webb (Anglia), pianistul de jazz Antonis Anissegos (Germania/Grecia), actorul Thomas Niese (Germania), precum si nume consacrate din centre culturale importante ale României: București (Diana Moș -vioară, Lena Vieru Conta -pian/artă plastică, Cristian Iacob narator/recitator, Sebastian Felea dirijor, Emil Vișenescu clarinet), Cluj Napoca (Ionică Pop - instrumente neconvenționale/voce), Iași (Ansamblul cameral Pro Musica Academica), Timişoara (Sorin Petrescu pian, Doru Roman - percuție, Andreea Olariu - pian, Andreea Dumitrescu - pian, Gabriel Almași - theremin, Dorin Cuibariu -clarinet, saxofon, fluiere, Roxana Maniu și Doru Maniu-actori păpușari, Orchestra de cameră Timișoara, Lavinia Urcan - balerină), Brașov (Mircea Holiartoc dirijor), Arad (orchestra şi corul academic al Filarmonicii - dirijor Robert Daniel Rădoiaș, Sorin Dogariu - pian, Florin Gherghel - vioară, Rapsozii Zarandului - dirijor Petrică Pașca, Lucia Bibarț - scriitoare/poetă). Prezența în festival a unuia dintre cei mai apreciați artiști români din diaspora, saxofonistul de jazz și compozitorul Nicolas Simion, adaugă valențe importante mesajului și nivelului internațional și susține ideea de mobilitate culturală.
Relevantă pentru amploarea și ineditul evenimentul este parcurgerea punctuală a agendei de festival, precum și informația legată de accesul gratuit al publicului, pe bază de invitație, în limita locurilor disponibile. Invitațiile sunt gratuite și se pot obține de la casa de bilete a Filarmonicii de Stat Arad.

Joi 10 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Palatului Cultural
Valurile Dunării și ale timpului
Dirijor Barrie Webb - Anglia
Soliști Emil Vișenescu – clarinet
Andreea Olariu – pian
Gabriel Almași – theremin
Rapsozii Zarandului dirijor Petrică Pașca
Corul Voci de primăvară al Colegiului de arte Sabin Drăgoi dirijor Corina Teuca

Program:
Gabriel Almasi: Tarantallegra pentru orchestră, cor de copii și smartphone (p.a.a.)
Adrian Iorgulescu: Concert pentru clarinet, coarde și percuție „Ipostaze 2”
Livia Teodorescu Ciocănea: Concertino buffo (in memoriam Charlie Chaplin)
pentru pian și orchestră (p.a.a.)
Gabriel Mălăncioiu: Zărand pentru ansamblu folcloric, orchestră și theremin (p.a.a.)

Vineri 11 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Mică a Palatului Cultural 

Sâmbătă 12 Octombrie 2019 ora 18.00

Casa de Cultură Pecica

Amintiri pentru suflete tinere
Sorin Dogariu - pian
Florin Gherghel - vioară
Corul academic al Filarmonicii de Stat Arad dirijor Robert Daniel Rădoiaș

Lucrări pentru vioară și pian de Grigoraș Dinicu, Alexandru Glogoveanu, Georges Boulanger, Iosif Ivanovici
Prelucrări folclorice corale de Gheorghe Dima, Gavriil Musicescu, Ion Vidu, Dumitru Georgescu Kiriac, Gheorghe Cucu, Ioan D.Chirescu, Sabin Drăgoi, Gheorghe Danga
 
 Sâmbătă 12 Octombrie 2019 ora 17.00

Casa de Cultură Pecica

Duminică 13 Octombrie 2018 ora 17.00

Scena Marionete a Teatrului Clasic Ioan Slavici Arad
Dan Simion Pe urmele instrumentelor muzicale
Spectacol interactiv - atelier de muzică și marionete
Interpreți Dorin Cuibariu: clarinet, saxofon, fluiere
Dan Simion: pian
Păpușari: Roxana Maniu, Doru Maniu

Luni 14 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Palatului Cultural
Românologie Symphonic&Electronic Jazz
Nicolas Simion - saxofon
Antonis Anissegos - pian, sintetizor, procesator de sunet
Mircea Holiartoc- dirijor
Orchestra de cameră Timișoara
Lucrări de Richard Oschanitzky, Nicolas Simion, Johnny Răducanu
cu intervenții narative din texte de Emil Cioran

Marți 15 Octombrie 2019 ora 19.00

Galeria Delta
Publicul are talent
De la ritual la experimental
Recital-atelier cu expoziția de pictură Aquarius a Lenei Vieru Conta
Diana Moș - vioară
Lena Vieru Conta - pian, sintetizor
Ionică Pop - instrumente neconvenționale, voce

În program lucrări de Andrei Tănăsescu, Ulpiu Vlad, Diana Rotaru, Anatol Vieru, Ionică Pop, Ștefan Niculescu, Roman U. Vlad

Miercuri 16 Octombrie 2019 ora 13.00

Sala Palatului Cultural
Violeta Dinescu Fipps der Affe după un poem de Wilhelm Busch
Spectacol de poezie, muzică și diaproiecții ale desenelor poetului
Thomas Niese (Germania) - actor
Sorin Petrescu - pian
Doru Roman - percuție

Miercuri 16 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Regele Ferdinand  - Primăria Arad
Cer și pământ
Concert cameral cu dans contemporan și poezie
Ansamblul cameral Pro Musica Academica Iași
Doru Albu clarinet
Daniel Paicu clarinet, bassetthorn
Daniel Dragomirescu chitară
Lavinia Urcan dans contemporan
„Țipătul de nuntă al cuvântului” - poeme de Lucia Bibarț în lectura autorului

În program lucrări de Viorel Munteanu, Cătălin Ștefănescu, Bogdan Chiroșcă, Romeo Cozma, Ciprian Ion 

Joi 17 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Palatului Cultural
Concert simfonic
Basm și istorie
Dirijor Sebastian Felea (debut)
Soliști Diana Moș - vioară
Andreea Dumitrescu - pian
Narator/Recitator Cristian Iacob (Teatrul Mic București)
Plastician Lena Vieru Conta
Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaș
Program:
Dan Dediu: Nocturnă pentru vioară și orchestră
Teodor Țuțuianu: „Tablouri dintr-o revoluție" - Concert pentru pian și orchestră dedicat eroilor Revoluției din 1989 (p.a.a.) Pictură simultan cu interpretarea proiectată pe ecran în desfășurare
Irina Odăgescu: Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte - pentru narator și orchestră după Ispirescu
Laura Manolache: „Jalba" pentru recitator și orchestră după Caragiale (p.a.a.)

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. A.F.C.N. nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.