Sport

Dezastru in Giulesti pentru ?Batrana Doamna? / Rapid Bucuresti ? UTA Arad 4-0 (0-0)

12.03.2007 ⋅ 0 comentarii

Au marcat: Maftei (’48), Mazilu (’56), Perjă (’62), Măldărăşanu (’79)
Duminică, 11 martie; ora 18:30; Bucureşti, stadion Giuleşti; gazon excelent, spectatori 8.000.
Rapid: Coman – M. Constantin, Maftei, Săpunaru – Bădoi, Lazăr, E. Dică (’63 Măldărăşanu), Perjă – Ganea, Mazilu (’70 I. Stancu), Moldovan (’58 Buga). Rezerve: Apula – I. Stancu, Rada, Măldărăşanu, R. Stancu, Buga.
Antrenor: Răzvan Lucescu.
UTA: Tudor - Mihuţ, Balint, Chiriţă, Paşcovici (’62 Simao) – Apostu, Cr. Todea, Djokovici(’67 Thiago ), Hidişan  – Stojanovici, Edson (’59 Simion). Rezerve: Huţan – Bălan, Tudose, Simao, Thiago, Simion, Dănălache.
Antrenor: Marius Lăcătuş.
Arbitri:  Tiberiu Lajoş (Timişoara), Eduard Dumitrescu (Piteşti) şi Traian Marchiş (Baia Mare).  Rezervă: Ionică Serea (Focşani).
Observatori federali: Florin Halagian (Bucureşti) şi Florin Prunea (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Săpunaru (’22) / Djokovici (’17), Stojanovici (’25), Balint (’34), Simion (’90 1)

Plecaţi spre Bucureşti cu gândul să pună probleme Rapidului, fotbaliştii „Bătrânei Doamne“ n-au reuşit decât prima repriză să ţină cât de cât jocul sub control. După pauză au urmat „dezastrul“ şi Rapidul a marcat gol după gol pentru o victorie cu 4-0. În acest fel, giuleştenii au răzbunat eşecul din tur, de la Arad, când au pierdut cu 0-1, autorul golului de atunci, Iulian Ştefan, neputând evolua pentru UTA, fiind accidentat.
UTA începe meciul în echipamentul … Stelei, adică cu tricouri albastre şi şorturi roşii şi acest lucru pare să-i surprindă pe rapidişti. N-au trecut decât 16 secunde de joc şi Hidişan îi pasează excelent lui Stojanovici în spatele lui Maftei, acesta scapă singur cu Coman, trece de acesta, uşor în unghi, dar trimite slab spre poartă şi Săpunaru opreşte balonul.
Marius Lăcătuş promitea că elevii săi vor fi răi şi agresivi şi Cristian Todea nu-şi dezminte antrenorul. Duelurile sale cu Costin Lazăr sunt la limita regulamentului, arădeanul arătând că nu a mers la Bucureşti să cedeze centrul terenului. UTA stă la cutie şi încearcă pe contraatac să pună probleme, în timp ce Rapidul atacă cu toate liniile dar nu-şi creează ocazii decât în urma fazelor fixe. Însă mai întâi Paşcovici, aflat în unghi foarte închis şutează puternic, dar în plasa laterală, în minutul 23.
Prima ocazie mai periculoasă a Rapidului apare în minutul 28, când după un corner, balonul ajunge la Săpunaru, aflat la 6-7 metri de poarta lui Tudor, lateral stânga, acesta şutează însă slab şi portarul arădean reţine. UTA scapă cu bine şi în minutul 34, când cei trei atacanţi rapidişti, Ganea, Moldovan şi Mazilu, combină în careu, dar obţin doar un corner. Executat periculos şi Săpunaru şi Constatin nu reuşesc să-l învingă pe Tudor. Presiunea Rpidului pare să se înteţească şi, în minutul 40, alb-vişinii ratează cea mai mare ocazie a lor din prima repriză, Maftei reluând în stâlpul din dreapta al porţii arădene, o centrare venită tot după o fază fixă.
Imediat după pauză s-a „stins nocturna“ pentru arădeni. Un nou corner pentru Rapid, şi nemarcat, în mijlocul careului, Maftei reia cu capul în plasă, 1-0. Nu trec decât 8 minute şi este 2-0: Bădoi urcă nestingherit pe dreapta, centrează pe jos, Tudor şi Balint nu se înţeleg, mingea se îndreaptă spre poartă, Mihuţ respinge în bară în duel cu Moldovan şi Mazilu reia în plasă de la un metru. Peste alte şase minute e deja scor de forfait, Perjă reluând în poartă din 7 metri lateral stânga, după o centrare lungă a aceluiaşi Bădoi de pe dreapta: 3-0. Şi asta după ce în minutul 60 patru rapidişti au scăpat singuri cu Tudor, Moldovan a înscris dar golul nu este validat pentru un ofsaid la Buga.
UTA e în corzi, nu leagă nimic, apărarea pare total depăşită şi ratează prima ocazie a reprizei abia în minutul 78, când Simion, scăpat singur cu Coman şutează pe lângă poartă din 12-13 metri. Peste numai un minut Măldărăşanu se distrează cu Tudor, după ce îi fură mingea lui Todea la marginea careului şi face 4-0. Stojanovici ratează şi el singur cu Coman, în minutul 81, deşi o pasă la Hidişan era mai indicată, iar UTA pleacă umilită de pe Giuleşti.
Etapa viitoare, la Arad vine Dinamo, liderul clasamentului, şi nu se anunţă zile plăcute pentru jucătorii alb-roşii.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: M. Herta ⋅