Ultima etapa, prima victorie

28.03.2007 ⋅ 0 comentarii

West Petrom Arad – Rapid Bucureşti 79-74 (15-22, 24-19, 26-17, 14-16)
Marţi, 27 martie, ora 17:00; Sala Sporturilor „Victoria“; spectatori: 200.
West Petrom: Boric 3, Mazilu 2, Boitoş 17 (1x3), Băbuţ 14, Toroman 16, Laza 4, Ifrim 3, Betea 20 (2x3).
Antrenor: Istvan Steinhubel.
Rapid: Voinescu 24 (2x3), Bălănică 9 (1x3), Beaţu 19 (3x4), Vlaicu 16, Bulancea 6. Au mai jucat: Eftimie, Şapela, Văcărescu, Racolţa, Dan Dacian. Antrenor: Bogdan Rădulescu.
Arbitri: Istvan Bertalan (Târgu Mureş), Fabiana Martinescu (Sibiu), Bogdan Podar (Cluj-Napoca).
Ultima etapă a sezonului regulat din cadrul Campionatului Naţional de baschet masculin a adus…prima victorie pentru West Petrom. Prima „victimă“ a arădenilor din acest sezon a fost chiar echipa împotriva căreia vor evolua şi în play-out, Rapid Bucureşti. La West Petrom a revenit în teren Bogdan Betea, cel care a fost suspendat în primă fază de către federaţie, pentru ca mai apoi să primească drept de joc pentru West Petrom. În schimb din echipa rapidistă au lipsit jucătorii americani, suspendatul antrenor Dan Bulancea rămânând cu ei la Bucureşti, la Arad venind doar secundul Rădulescu. Însă acest lucru contează mai puţin, ce rămâne este faptul că West Petrom nu a terminat sezonul fără victorie.
Oaspeţii au început mai bine jocul, 2-6 (min. 5), 10-16 (min. 8) sau 15-22 la finalul primului sfert. Totul părea să fie aşa cum a fost de fiecare dată acest campionat, cu arădenii părăsind terenul învinşi. Însă „petroliştii“ au început mult mai decis sfertul secund şi în minutul 14 scorul a devenit egal, 25-25. Până la finalul primei reprize se merge cap la cap, Rapidul având avantaj minim la pauza mare, 41-39.
Imediat după pauză Băbuţ şi Mazilu duc scorul la 55-51 (min. 25), pentru ca în minutul 28 să consemnăm scorul de 64-55, sfertul încheindu-se 65-58. În ultimele 10 minute se intră cu o triplă Netea, 68-58, dar bucureştenii nu cedează, 68-64 după doar un minut, însă nu au forţa să întoarcă rezultatul şi West Petrom înregistrează prima victorie din acest sezon.
Pentru West Petrom urmează play-out-ul, acolo unde vor juca împotriva…Rapidului.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: Marius Herţa ⋅