Sport

Prim pas destul de nesigur - BC ICIM Arad ? BC ICIM Arad ? Rapid Bucuresti 82-59 (26-8, 14-24, 19-11, 23-16)

02.04.2007 ⋅ 0 comentarii

Sâmbătă, 31 martie, ora 18:00; Sala Sporturilor „Victoria“; spectatori: 500.
BC ICIM: Hindsman 8p, Moore 19 (3x3), Uiuiu 17 (3x3), Hurdle 16 (2x3), Kine 2. Au mai jucat: Nagy 2, Meszaroş 6,  Bucică 7 (2x3), Tarţa 5 (1x3), Moroşanu, Ionescu. Rezervă: Mărginean. Antrenori: Adrian Budurean şi Dan Moraru.
Rapid: Panasiuc 11, Şerban 16 (4x3), Kusevici 2, R. Ungureanu 2, Nacu 2. Au mai jucat: Constantin 6, Rus 12, Uţă 2, Şipoş 8. Rezerve: S. Ungureanu, Ene, Pavel. Antrenor: Ioana Pinter.
Arbitri: Laszlo Bukureşti (Timişoara) şi Bedir Şefer (Corabia).
Primul pas în play-off pentru BC ICIM a fost unul destul de nesigur. Întâlnind o formaţie Rapid, care are totuşi un lot destul de bun pentru campionatul nostru, BC ICIM Arad a învins, dar după un joc în care s-au făcut destule greşeli. După cum a început partida, scor 26-8 după primele zece minute de joc, părea că arădencele vor „defila“ în faţa feroviarelor. Nu a fost aşa, pentru că în sfertul secund echipa gazdă a arătat cam cum nu trebuie să se joace baschet, iar bucureştencele s-au apropiat. Până la final însă diferenţa de scor a devenit mai conformă cu diferenţa de valoare dintre cele două echipe. Pe banca oaspetelor a luat loc doar antrenoarea secundă Ioana Pinter, Dan Militaru neplătind către federaţie un fault tehnic.
Partida a început cu o „triţă“ a Sheenei Moore, dar Rapidul face 4-4 la intrarea în minutul 5 de joc, pentru ca în acelaşi minut 5 BC ICIM să marcheze opt puncte ducând scorul la 12-4. Până la finalul sfertului scorul devine 26-8 şi spectatorii se pregăteau de un spectacol şi pe mai departe. Însă situaţia s-a schimbat în sfertul secund,  feroviarele reducând diferenţa de scor până la 37-32 în minutul 19. Nu au putut însă mai mult şi se intră cu 40-32 la pauza mare.
La reluare se joacă echilibrat, desprinderea arădencele venind abia spre finalul sfertului trei, 59-43. Ultimul sfert nu aduce nimic nou în desfăşurarea jocului, doar că rând pe rând Viorela Rus, Olga Kusevici şi Lidia Panasiuk părăsesc terenul pentru cinci greşeli personale, iar partida se încheie cu scorul de 82-59.
Partida cu numărul doi al sferturilor de finală se va juca la Bucureşti, în data de 12 aprilie, o victorie a BC ICIM însemnând calificarea în semifinale.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: M. Herţa ⋅