Informatii

Cu gandul la vacanta - Universitatea Craiova - UTA 2-1 (2?1)

24.05.2007 ⋅ 0 comentarii

Au marcat: Rose (’6 şi ’16) / Mihuţ (’22)
Craiova, miercuri, 23 mai, ora 17:00; stadion „Ion Oblemenco“, gazon excelent, spectatori 10.000.
Universitatea: Bornescu – Ciucă (’46 Gârgioveanu), Stoica, Mitchell – Dănănae, Gărgălie, Săceanu, Velcovici (’46 Gârlă ) – Rose, Dina (’90 Buşu), Wobay. Rezerve: Bănică - Curteanu, F. Costea, M. Costea.
Antrenor: Florin Cioroianu.
UTA: Huţan – Bălan, Balint (’57 Tudose)., Rusu, Vasiljevici  – Mihuţ (’68 Melinte), Varga (’87 Thiago ), L. Todea, Hora – Apostu, Dănălache. - Rezerve: Mîrne – Djokovici, Thiago, Simao.
Antrenor: Marius Lăcătuş.
Cartonaşe galbene: L. Todea (’ 90 2).
Arbitri: Robert Dumitru (Braşov) – Sorin Caia (Timişoara) şi Bogdan Velicu (Bucureşti). Rezervă: Florin Ghimbăşan (Braşov).
Observatori federali: Mircea Cezar Ionescu (Bucureşti) şi Cornel Sorescu (Piteşti).

UTA a încheiat ediţia de campionat 2006-2007 cu o înfrângere pe terenul Universităţii Craiova, însă obiectivul echipei, menţinerea pe scena Ligii I a fost atins cu câteva etape înainte de final. În plus, la acest meci antrenorul Marius Lăcătuş nu a putut conta pe o întreagă echipă, mai mult de zece jucători din lotul UTA-ei absentând de la acest joc din diferite motive: accidentări, suspendări sau au fost învoiţi pentru probleme personale. Astfel că, deznodământul acestei partide nu este unul surprinzător, oltenii având doar două absenţe, Bird – suspendat şi Njock - „exilat“ la echipa secundă. Într-o atmosferă de nu prea mare interes partida este începută prea lejer de către arădeni, iar Craiova deschide repede scorul. Era abia minutul 6 când Rose reia din voleu de la 12-13 metri lateral stânga în colţul lung al lui Huţan după o centrare lungă a lui Wobay, 1-0. UTA pare să intre cu totul în corzi chiar dacă Lucian Todea are un şut destul de bun de la vreo 25 de metri pe lângă stâlpul din dreapta porţii lui Bornescu. Era minutul 16 când acelaşi Rose primeşte o pasă în adâncime, trece mult prea uşor de Bălan şi, rămas singur cu Huţan, înscrie pe sub portarul arădean din interiorul careului, 2-0. Deşi păreau knock-out, arădenii reuşesc să reducă din diferenţă în minutul 22, Mihuţ reluând în plasă din doi metri o lovitură liberă excelent executată de pe stânga de Hora, 2-1. După acest gol jocul intră într-o perioadă de acalmie influenţată şi de caniculă, abia spre finalul reprizei spectatorii înviorându-se la două faze trase aproape la indigo, Rose şi Dina scapă singuri cu Huţan, primul trage în portar în minutul 42 iar al doilea lobează mult peste poartă.
Repriza secundă începe cu o nouă mare ocazie a Craiovei, în minutul 46, însă Huţan respinge in-extremis şutul din interiorul careului după o bâlbâială a apărării alb-roşii. UTA răspunde imediat şi ratează şi ea două mari ocazii. În minutul imediat următor Todea scapă singur pe dreapta, nu centrează pentru Dănălache, întoarce un adversar dar şutul său este apoi deviat în corner. Peste alte două minute Apostu scapă singur, pierde un tempo şi, talonat de un fundaş şutează prea slab pentru a-l învinge pe Bornescu.
Jocul intră apoi din nou în acalmie, dar este „dezmorţit“ de Wobay în minutul 58, trece de Rusu, îl triblează şi pe Huţan, dar este blocat apoi de acelaşi Rusu şi Vasiljevici, mingea ajunge la Gărgălie care trimite mult peste poartă. În minutul  64 Dănălache este liber pe partea stângă, dar şutează slab şi Bornescu reţine. A fost ultima fază cu adevărat periculoasă la poarta olteană, în timp ce gazdele mai încearcă prin Gârlă, în minutul 70,  pătrundere şi şut de la 25 de metri, însă în braţele lui Huţan, în minutul 77 Gârgioveanu profită de ziua foarte slabă a lui Bălan şi şutează în diagonală dar Huţan salvează, apoi în minutul 82 Wobay „îl face“  în careu pe Vasiljevici, dar centrarea în faţa porţii e respinsă de Rusu. Pe final arbitrul Robert Dumitru a acordat şi un cartonaş galben, cel vizat fiind Lucian Todea, după un fault dur la Mitchell.
UTA a intrat în vacanţă, urmând ca în această vară sita să mai cearnă, destui jucători din actualul lot urmând să-şi facă bagajele.

Liga I
Rezultatele etapei a 34-a
CFR Cluj - Farul  1-0, U. Craiova - UTA 2-1, Ceahlăul – Dinamo 2-2,  FC Naţional – Rapid 4-0, Jiul – Steaua 0-2, Urziceni - Gloria Bistriţa 0-1, Oţelul Galaţi - Poli Iaşi 3-1, Poli Timişoara - FC Vaslui 2-2, Pandurii - FC Argeş 2-1.