Sport

Rugby - ?Stejarii? au fost ?retezati? de sud-africani

07.06.2007 ⋅ 0 comentarii

România – Africa de Sud A 7-61 (0-33)

Cel mai tare meci posibil de pregătire pentru România înainte de Cupa Mondială ne-a arătat cât de departe suntem de elită. Mulţi dintre sud-africani au venit la Bucureşti dornici să arate ca şi ei aveau loc în echipa cu care Africa de Sud a zdrobit recent Anglia, de două ori, şi nu s-au lăsat până nu au marcat 61 de puncte. Românii au încercat, au rezistat pe înaintare, au scos chiar balonul pe treisferturi de câteva ori, însă prea puţin pentru a pune probleme. Au marcat 8 eseuri sud-africanii, câte două în ultimele minute ale fiecărei reprize. Noi am reuşit unul, în ultimul minut regulamentar al meciului. Un eseu de onoare la care şi antrenorul Africii de Sud s-a ridicat în picioare şi a aplaudat. 61-7 este o diferenţă reală între noi şi ei în acest moment. “Căprioarele” îşi merită renumele. “Stejarii” încă mai încearcă să afle cum trebuie să joci pentru a învinge o echipă din Sud.
Sud-africanii nu păreau nici monştri, nici supraoameni. Din 5 pase ne-au marcat eseu în chiar minutul 2. Ai noştri s-au trezit, au dominat 10 minute, dar degeaba. Calafeteanu a ratat două penalităţi, înaintarea noastră a stat la 5 metri de eseu, dar n-am marcat, iar de aici s-a rupt jocul. Apărarea merge bine până la 4-a pasă a adversarilor, sărită, sau pe pătrundere, şi eseu sud-african. Atacul duce balonul până la 40 de metri. Acolo, baraj sud-african şi, după două-trei încercări de pătrundere, balon pierdut. “Joacă altceva. Se vede diferenţa reală. Asta este realitatea, nu trebuie să ne ascundem. Ei joacă în Emisfera Sudică. Poate asta să fie explicaţia”, spunea după meci Ionuţ Tofan. Singurele puncte ale „stejarilor” au fost marcate de Cristian Petre (eseu) şi Vlaicu (transformare).
Celelalte rezultate ale zilei au fost: Argentina A - Italia A 27-20 şi Georgia - Namibia 26-18.
Următorul meci al „stejarilor” va avea loc duminică, de la ora 19:00, contra Italiei A.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: M.H ⋅