Sport

Debut victorios ?n noua editie

22.10.2007 ⋅ 0 comentarii

Aşa cum era de aşteptat, BC ICIM Arad a început noua ediţie de campionat cu o victorie. Deşi ar fi trebuit să fie o revanşă după finala campionatului trecut, partida de la Târgovişte nu a fost altceva decât un antrenament oficial pentru elevele antrenorilor Adrian Budurean şi Dan Moraru. Trezite dis-de-dimineaţă, ora de începere a meciului a fost 9:00!, arădencele s-au impus clar, însă abia după ce s-au mai dezmeticit, adică în repriza secundă, scorul final fiind 44-82.
Trezite cu noaptea în cap pentru primul meci oficial al sezonului, vicecampioanele au început bine, înscriind în primele şase minute de joc  20 de puncte şi primind doar 6. Însă după prima pauză mică a intervenit un moment de „adormire“ în jocul arădencelor şi gazdele şi-au adjudecat sfertul doi cu 15-14. Odată începută repriza secundă însă, s-a văzut că totul a intrat pe făgaşul normal şi până la finalul partidei singura problemă care s-a pus a fost diferenţa de scor cu care vor câştiga Sheena Moore & compania. De altfel antrenorul Adrian Budurean a dat posibilitatea tuturor celor zece jucătoare care au făcut deplasarea la Târgovişte să joace destule minute, fiecare dintre ele trecându-şi numele şi pe lista marcatoarelor: Tarţa 12 (2x3), Pavel 11, Gladden 11 (1x3), Drăguş 10 (2x3), Zorici 10, Bucică 8 (2x3), Radenkovici 8, Moore 6, Meszaroş 4, Kovacici 2.
Etapa viitoare BC ICIM va primi pe teren propriu replica formaţiei Universitatea Cluj-Napoca.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: Marius Herţa ⋅