UTA-Gloria Buzău 2-1(1-0)

Stadion „UTA”, duminică 30 martie, ora 15.30, timp însorit, gazon bun, spectatori 3 000.

UTA: Tudor-Mihuţ, Marincău, Amoreirinha, Simao- Bălan (’80 Iacob), Mărginean, Fl. Dan, Hora (57 Hidişan)- Zaharia, Bălţoi (66 Edson). Antrenor: Gabi Stan

Gloria Buzău: Mincă-Ninu, Tudose, Jozic, Eze-Doicaru (79 Doicaru), Gheorghiţă (46 Paleacu), Vlaicu, Ioviţă (70 Simion)-Cl.Ionescu, Nunes. Antrenor: Ştefan Stoica

Arbitru: Tiberiu Lajos (Timişoara); Asistenţi: Ioan Onicaş (Zalău) şi Gero Szabo (Cluj).

Observatori: Romeo Paşcu (Braşov) şi Dan Dragoş Crăciun (Cluj).

Antrenorul Gabriel Stan a mutat inspirat atunci când a decis să-l titularizeze în premieră pe fundaşul Raul Marincău (aflat la debutul său oficial la UTA), care avea să fie jucătorul meciului. O altă mutare, de această dată ciudată, a tehnicianului alb-roşilor a fost folosirea lui Bălan în linia de mijloc. Oaspeţii au început fără Simion, Bicfalvi şi Paleacu între titulari. În prima repriză am asistat la un joc destul de modest fără prea multe faze de poartă. UTA a dominat steril şi a lăsat impresia că va repeta insuccesele din partidele anterioare. Buzoienii au o bună ocazie în minutul 18 când şutul lui Vlaicu din afara careului este respins în corner de Tudor. Deschiderea scorului este prefaţată în minutul 37 de ratarea lui Bălan care, scăpat singur cu Mincă, nu a reuşit să-l învingă pe goal-keeper-ul buzoian. Din cornerul rezultat UTA avea să marcheze primul gol pe teren propriu după 7 etape (de la acel 1-1 contra Vasluiului arădenii nu mai perforaseră plasa porţii adversarilor care au jucat la Arad): Marincău şi-a încununat debutul cu un gol înscris cu capul de la 9 metri, centrarea fiind efectuată de Fl. Dan. UTA-Gloria Buzău 1-0, rezultat consemnat la pauză. Buzăul a presat mai mult în debutul reprizei secunde, din fericire fără rezultat şi pe tabela de marcaj. UTA a replicat pe contraatac ori de câte ori a avut ocazia, în minutul 62 şutul lui Simao de la marginea careului a nimerit bara din stânga lui Mincă. Intrat pe teren în locul lui Bălţoi, portughezul Edson şi-a dovedit eficacitatea în minutul 74 când a punctat pentru 2-0, aducând bucuria în tribune după un contraatac rapid la o pasă dată de Zaharia. UTA-Gloria Buzău 2-0 şi se întrevedea prima victorie din acest an a Bătrânei Doamne.   Mihuţ a primit un cartonaş galben şi va sta la meciul cu Ceahlăul din etapa următoare. În loc de 3-0 pe final la ocazia lui Mărginean şi Edson din minutul 87, oaspeţii au reuşit golul de onoare în chiar primele secunde ale prelungirilor, Claudiu Ionescu executându-l pe Tudor cu un şut din interiorul careului. Scor final UTA-Gloria Buzău 2-1, trei puncte mari pentru arădeni, primul succes din 2008 şi un moral bun în perspectiva deplasării de la Piatra Neamţ, unde UTA are nevoie de o nouă victorie în vederea îmbunătăţirii situaţiei din clasamentul adevărului. Momentan „alb-roşii” ocupă locul 16 cu 22 de puncte (-17 la adevăr).

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Sorin_Puscuta ⋅