Stire

Baschet feminin - Au ?nvins, dar n-au convins

19.04.2008 ⋅ 0 comentarii

B.C.ICIM Arad-B.C.Teleorman Alexandria 70-59 (17-11; 16-23; 22-7; 15-18)

Vicecampioanele s-au impus în prima partidă din cadrul semifinalelor C.N., dar mult mai greu decât arată scorul. Aşa după cum avea să declare la conferinţa de presă de după joc şi directorul tehnic Dan Moraru, arădencele nu s-au concentrat aşa cum trebuia, au tratat adversarul de sus şi acest aspect s-a văzut mai ales în sfertul doi, adjudecat de teleormănence cu 23-16. Şi în primele 10 minute Milovanovic şi coechipierele sale au avut probleme, scorul fiind echilibrat (7-7 în minutul 6, 11-10 în minutul 8). Zoric nu    s-a regăsit deloc în meciul de aseară, dar nici colegele ei nu au rupt gura târgului, evoluând modest spe nemulţumirea antrenorului Adrian Budurean şi a celor aproximativ 300 de spectatori prezenţi la Sala Sporturilor. „Apărararea nu a funcţionat astăzi şi atunci când a mers cât de cât nu a funcţionat atacul. Noroc cu sfertul trei când ne-am distanţat decisiv. Felicit Alexandria pentru prestaţie şi le urez succes în continuare. Mă îngrijorează jocul nostru în perspectiva finalei şi la fel de preocupat cred că este şi Adi Budurean”, a precizat Dan Moraru. Într-adevăr, sfertul al treilea a fost singurul reuşit al baschetbalistelor de la ICIM (22-7), diferenţă ce avea să conteze la final. Marcatoare : Kovacic 12,Gladden 12 (2x3), Milovanovic 12, Moore 9 (1x3), Zoric 7, Bucică 5 (1x3),Uiuiu 4, Tarţa 3, Nagy, Meszaros şi Pavel-fiecare câte 2 puncte, respectiv Anca Şipoş 19 (5x3), Gay 12 (1x3), Wideman 11, Chivu 11 (1x3), Şanta 6. Din păcate Eniko Tarţa a suferit o entorsă înainte de pauză şi a devenit indisponibilă. ICIM-ul mai are mult de tras pentru a reveni la forma avută în cupele europene, altfel le va fi greu în faţa celor de la Sfântu-Gheorghe (echipă ce a învins în primul meci din cealaltă semifinală pe Sportul Studenţesc cu scorul de 75-49).

Meciul cu nr. 2 dintre ICIM şi Alexandria este programat astăzi de la orele 19.

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Sorin_Puscuta ⋅