Miercuri, ora 17, stadion „Francisc Neuman”, vreme însorită, gazon bun, spectatori 3500.

UTA: Tudor (Mârne ’46) - Melinte, Chiţa, Buican, Simao - Hora, Bălan, Hidişan, Ibeh – Bălţoi(Edson ’61), M. Ilie (Iacob ’57). Antrenor: Ionuţ Chirilă

Dinamo: Romanovs - Blay, Moţi, L. Goian, Pulhac – Torje (Pastor ’77), Ropotan (Boştină ’56), Vranjkovici, C. Munteanu - Dănciulescu, Miranda (Păun ’60). Antrenor: Cornel Ţălnar

Arbitru: Sorin Coropdean (Alba- Iulia)

Asistenti: Traian Marchiş (Baia Mare) şi Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea)

Rezerva: Sorin Tarcea (Timişoara)

Observatori FRF: Mircea Dancu (Sibiu), Ioan Mureşan (Timişoara)

Partida de rămas bun a „Bătrânei Doamne” de la prima ligă s-a desfăşurat într-o atmosferă destinsă, de vacanţă, mai ales că miza celor 3 puncte puse în joc era doar pentru Dinamo, echipă ce urmărea să prindă locul 3 în clasament în dauna Rapidului. Surprinzător, Hidişan a evoluat în primul „11”, deşi iniţial era suspendat. Motivul? În statistica LPF nu apare cartonaşul galben primit de jucător în Giuleşti. Prima ocazie a meciului am consemnat-o în contul gazdelor: în minutul 2 Bălţoi şi Ibeh au ratat pe rând din interiorul careului deschiderea scorului. Dinamo a echilibrat apoi ostilităţile şi după primul sfert de oră au început să apară şi ocaziile la poarta arădeană: în minutul 21 Cătălin Munteanu a tras de la 18 m în transversala porţii apărate de Tudor. Deschiderea scorului se se produce în minutul 23: Dănciulescu a executat bine de la 20 de metri o lovitură liberă lângă bară şi Tudor nu a avut replică, UTA-Dinamo 0-1. Romanovs se opune la şutul lui Simao, Mircea Ilie trece şi el pe lângă egalare în minutul 30. S-a făcut în schimb 0-2 în minutul 43: Torje a centrat în careu şi Dănciulescu a făcut „dubla” după ce a reluat din întoarcere în plasă. Atacantul dinamovist a devenit de altfel golgeterul Ligii I în acest sezon. Mârne i-a luat locul lui Tudor între buturi încă din startul reprizei secunde, spre satisfacţia spectatorilor. Golul de onoare al UTA-ei a fost reuşit de Bălţoi în minutul 52. Atacantul ex-dinamovist a fructificat cu sânge rece o pasă primită de la Hidişan. Ex-polistul Torje a fost co-autor şi la golul trei al bucureştenilor. Tânărul mijlocaş a centrat de pe dreapta în minutul 65, iar Cătălin Munteanu a reluat din cădere şi a înscris pentru 1-3. Avea să fie de altfel scorul final al unui meci care a consfinţit retrogradarea oficială a echipei fanion a Aradului în eşalonul secund. Întreg stadionul a ţinut însă să aplaude şi să scandeze: „Pentru noi doar UTA contează!” şi „UTA, UTA!”.

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Sorin_Puscuta ⋅