Stire

Baschet feminin - B.C. ICIM Arad, campioană pentru a 7-a oară

22.05.2008 ⋅ 0 comentarii

B.C. ICIM-LMK Sf.-Gheorghe 68-43 (26-13; 19-6; 8-15; 15-9)

Aradul baschetbalistic e în sărbătoare după triumful fetelor de la ICIM în finala campionatului naţional. La capătul unui joc dominat categoric de gazde titlul cu nr. 7 e în vitrina clubului arădean şi după un an de pauză „Capitala baschetului feminin românesc” se mută din nou în oraşul nostru. Meciul decisiv disputat aseară în Sala Sporturilor „Victoria” în prezenţa unei asistenţe record (aproximativ 2.500 de spectatori) a fost mai uşor decât se anticipa, ţinând cont de echilibrul de până atunci al finalei (după mulţi ani s-a ajuns la meci decisiv în finala feminină). Publicul a fost fantastic şi realmente şi-a purtat favoritele spre triumf, iar adversarele au evoluat timorat şi de nerecunoscut faţă de celelate 4 jocuri. Fără Larisa Toma în primul „5” baschetbalistele din Covasna au fost copleşite de miza jocului şi până la pauză au făcut figuraţie pe teren. Doar în primele minute am consemnat în câteva rânduri egalitatea pentru că din minutul 5 ICIM-ul s-a distanţat la 6 puncte (12-6), diferenţa crescând apoi până la 18-6 (un minut mai târziu). Dragana Zoric a dovedit precizie în aruncări, iar Anita Meszaros s-a dovedit extrem de utilă pe tot parcursul meciului. Tactic, elevele lui Adrian Budurean şi Dan Moraru au fost net superioare adversarelor, atât faza defensivă cât şi atacul funcţionând la parametri optimi. S-a simţit şi o dăruire mai mare la arădence, impulsionate de public, în vreme ce baschetbalistele pregătite de Kato Vancsa au fost nervoase şi chiar în conflict cu banca tehnică. ICIM a luat o opţiune serioasă la adjudecarea titlului încă după primul sfert (26-13), iar la pauza mare era deja aproape sigură de victorie, tabela indicând un zdrobitor 45-19. Sfertul trei avea să fie cedat de ICIM şi pe fondul relaxării (8-15), dar revenirea oaspetelor era tardivă, iar Larisa Toma „mână moartă” în acest meci a dovedit lipsă de fair-play când a intrat în polemică cu galeria arădeană, gest taxat pe măsură de întreaga sală. În uralele şi ovaţiile unui public unic în ţară, B.C. ICIM Arad a încheiat en-fanfare finala la 25 de puncte în faţa celor de la CSŞ LMK Sf.-Gheorghe (68-43), o diferenţă nesperată înainte de startul partidei şi şampania a început să curgă. „Uite-le, uite-le, campioanele!” se auzea din peste 2.500 de piepturi. Formaţii şi marcatoare: B.C. ICIM Arad: Zoric 14 (2), Moore 14, Gladden 12, Meszaros 10, Kovacik 9, Milovanovic 8, Pavel 1, Nagy, Tarţa, Bucică, Urban. Sf. Gheorghe: Vass 17 (3), Diatta 11 (1), Toma 8, Ambrus 5, Cazac 2. Arbitraj excelent Stelian Bănică (Bucureşti) şi Marius Ciulin (Constanţa). Delegat FRB: Radu Drăgănescu (Bucureşti).

A urmat festivitatea de premiere oficiată de oficialul FRB, Radu Drăgănescu. Au primit aplauze şi învinsele, iar campionele s-au pozat cu toată lumea. La premiere au luat parte şi preşedintele clubului ICIM, ing. Ioan Faur, alături de primarul Aradului, Gheorghe Falcă, ambii alegându-se cu câte o medalie de campioni. Felicitări campioanelor, onoare învinselor!

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Sorin_Puscuta ⋅