Stire

Au ?deraiat? ?n Cupă - Naţional Sebiş ? Gloria Arad 5-0 (1-0)

27.08.2008 ⋅ 0 comentarii

Deşi au evoluat cu o formaţie aproape standard, „tramvaiştii” au „deraiat” în turul trei al Cupei României, chiar în faţa conjudeţenei de pe malul Crişului Alb. Naţional Sebiş nu a avut milă de elevii lui Roland Nagy, care au evoluat extrem de slab, iar rezultatul nu putea fi decât unul dezastruos: 5-0 pentru formaţia gazdă.

Totuşi, Gloria ar fi putut scrie altfel istoria partidei, dacă Georgiu nu ar fi nimerit bara din doi metri, chiar în minutul doi al întâlnirii. Nu aveau să treacă decât cinci minute şi ex-ul Alin Mihai (foto) a deschis tabela pentru „bancarii” lui Dan Oprescu. Umilinţa a fost completată de abia după pauză, cand acelasi Alin Mihai şi-a trecut în cont „dubla” (min. 55), ceilalţi marcatori ai partidei fiind D. Lengyel, Dragu şi Porumboiu.

Formaţii:

Sebiş: Merşca – Crişan, Jurcă, A. Lengyel, Lăcătuş – Fl. Gâlcă, Porumboiu, D. Lengyel, Burian – Huţanu, A. Mihai. Au mai jucat: C. Gâlcă, Verişan, Dragu, Pleşescu

Gloria: Bordea – Muţ, Pleşca, Gligor I, Nistor – Militaru, Brânduşe, Georgiu, Anca – Sălăjan, Niculai. Au mai jucat: Gligor II, Dubeştean, Toda, Greholea.

Arbitri: Răzvan Cadar (Arad) – Robert Pantiş, Sorin Rotaru (toţi din Arad). Observator FRF: Zaharia Ciev (Timişoara)

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Călin Mnerie ⋅