Stire

Liga a III-a - Au spart gheaţa

30.08.2008 ⋅ 0 comentarii

Gloria – Fortuna Covaci 2-1 (2-1)

Aseară, pe terenul „Atletico”, Gloria Arad a câştigat prima partidă oficială a sezonului, chiar în faţa uneia dintre echipele cu pretenţii ale seriei. Timişenii nu au încasat niciun gol în prezenta stagiune, dar defensiva lor a cedat în două rânduri în faţa elevilor lui Roland Nagy. De fapt, gazdele au meritul de a fi profitat de începutul dezastruos al Fortunei. Chiar în minutul 3, Ban a deschis tabela după un corner bătut de Georgiu şi prelungit de Gligor I. Nu au trecut decât două minute şi Gloria şi-a dublat avantajul. Hescko l-a faultat în careu pe Militaru, iar penalty-ul rezultat a fost transformat cu precizie de Gligor I. Anca şi Gligor II ar fi putut să închidă partida, dar au ratat incredibil, prilej pentru           vizitatori să revină în joc. Asta s-a şi întâmplat, pentru că atacantul Gherman a transformat în gol centrarea excelentă a lui Manolache. Repriza s-a încheiat cu ratarea lui Steop, aşa că scorul la pauză era de 2-1. În cele din urmă, tabela nu avea să mai fie modificată până la final, căci Georgiu şi mai ales Sălăjan au irosit neverosimil un gol trei ce ar fi adus liniştea în tabăra „tramvaiştilor”. Timişenii, deşi au dominat teritorial cea de-a doua repriză, nu au pus cu adevărat în pericol poarta juniorului Bujor. Gloria: Bujor – Ban, Pleşca, Gligor I, Dubeştean – Militaru, Brînduşe, Georgiu, Anca – Niculai (72 – Nistor, 90 Toda), Gligor II (58 – Sălăjan).Fortuna Covaci: Mitric – Hecsko, Uzun, Situwe, Ticană – Miheţ (61 - Dârvaru), Brazovan, Trandu, Manolache (89 - Muscă) – Gherman, B. Steop (70 - Iţu) Arbitri: Gabriel Mocean – Doru Iancu, Octavian Trenca (Cluj). Observator FRF: Titus Doroi (Băile Herculane).

Sursa: Glasul Aradului

Autor: Radu Romanescu ⋅