Stire

?nfr?ngere dureroasă, dar scontată pentru ICIM, pe terenul liderului

19.02.2009 ⋅ 0 comentarii

BCM Târgovişte – BC ICIM Arad 107-51 (40-15, 16-15, 30-11, 21-10), meci contând pentru etapa a 17-a a Diviziei A la baschet feminin

ICIM-ul nu a putut ţine ritmul, aseară, în faţa mult mai valoroasei sale adversare din Târgovişte. Antrenorul Dan Moraru a avut la dispoziţie doar şapte senioare valide, plus o junioară, astfel încât echipa arădeană nu a putut evita o înfrângere la scor, de altfel scontată. Liderul campionatului era însetat de revanşă după ce în sezonul trecut, într-o formulă juvenilă, cunoscuse o umilinţă şi mai mare la Arad. Eşecul dureros din cetatea Chindiei s-a conturat încă după primul sfert, încheiat cu un neverosimil 40-15. Tresărirea de orgoliu a „galben-albastrelor” am consemnat-o în sfertul doi, atunci când mult mai atente în apărare, Meszaros şi colegele sale au jucat de la egal la egal cu adversarele lor, scor 56-30 la pauza mare.

Kine şi Bucică nu au mai fost recuperate, ICIM fiind nevoită să joace în efectiv redus
Probabil pentru a atinge suta de puncte în faţa rivalei tradiţionale, antrenorul gazdelor a rulat timp de 35 de minute doar jucătoarele de bază, două dintre ele, Givens şi Valentin, fiind într-o zi aproape perfectă. Dâmboviţencele şi-au mărit considerabil avansul şi după 30 de minute scorul era 86-41, asta în condiţiile în care pentru ICIM au jucat şi Mercea sau junioara Ştefania Pal. Satisfacţia deplină a lui Boriga şi compania a fost desăvârşită în minutul 35, atunci când Târgoviştea depăşea graniţa celor 100 de puncte, după care au păşit pe teren şi rezervele Manta şi Alecu. Până la final, arădencele, depăşite clar la toate capitolele, au reuşit să atingă, totuşi, borna celor 50 de puncte, scorul final fiind de 107-51. Au evoluat pentru ICIM: Tarţa 11 (1x3), Ndeye 11 (1x3), Urban 2, Pavel 6, Meszaros 17, Ionescu 4, Mercea şi Ştefania Pal. Deşi au făcut deplasarea şi au fost trecute pe foaia de joc, Kine şi Bucică nu au jucat, ambele fiind accidentate.

Au coborât de pe podium
Pentru BCM Târgovişte au evoluat: Valentin 19 (3x3), Părău 15 (2x3), Coker 17 (1x3), Givens 25, Toma 18, Turoczi 9 (1x3), Bukovski 2, Manta 2, Alecu şi Dincă, în timp ce Monica Brosovzky – Boriga nu a jucat nici ea în acest meci. În celelalte meciuri disputate ieri, în cadrul etapei a 17-a, intermediară, s-au înregistrat rezultatele: Rapid Bucureşti – CST Alexandria 54-60, CET Govora – CSM Satu Mare 89-83 (după prelungiri), Olimpia – SCM Craiova 59-86, Naţional Iaşi – LMK Sfântu Gheorghe 69-106, CSU Oradea – Sportul 88-43 şi U. Cluj – LPS Alba Iulia 86-30. După această rundă, ICIM-ul a coborât pe locul patru, cu 29 de puncte acumulate, arădencele urmând să întâlnească sâmbătă de la ora 10, în Polivalentă, formaţia Olimpia Bucureşti.

Sursa: Observator.info

Autor: Sorin Haut ⋅