Stire

Mărţişoare marca ICIM BC ICIM Arad - SCM Craiova 72-58 (15-20, 13-2, 19-14, 25-22)

02.03.2009 ⋅ 0 comentarii

Sala Sporturilor, spectatori: 300
ICIM: Tarţa 20 (4x3) - Urban 19 (5x3), Sene 2 - Pavel 4, Meszaros 18 (1x3). Au mai jucat: Mercea, Bucică 5, Kine 4, Ionescu. Rezerve: Moraru, Boltaşu, Ştefania Pal, Laura Pal. Antrenor: Dan Moraru
Craiova: Ciocan 18 (2x3) - Alexandra Cutaş 16 (2x3), Ştefan 4 - C. Cutaş 14 (1x3), Chirilă. Au mai jucat: Haas 3 (1x3), Andreea Cutaş, Gliga 3. Rezerve: Lungu, Bonciog. Antrenor: Liviu Manea
Arbitri: Alin Roşu (Oradea) şi Vlad Potra (Cluj). Observator: Radu Bucerzan (Timişoara). Jucătoarea meciului: Bianca Urban.

Echipa arădeană a obţinut o nouă victorie importantă în drumul spre play-off, după un meci în care emoţiile au dispărut total după pauză

Confruntarea de sâmbătă seara a început cu un frumos gest al suporterilor arădeni, câţiva dintre aceştia dăruindu-le mărţişoare jucătoarelor de la ICIM. Răsplata avea să vină în final, când fetele pregătite de Dan Moraru le-au întors, printr-o nouă frumoasă şi importantă victorie. Chiar dacă s-a încălzit mai greu şi până la pauză nu i-a prea ieşit jocul în atac, ICIM-ul a preluat clar iniţiativa în ultimele două sferturi, pe care le-a controlat cu autoritate. Determinate şi concentrate, arădencele au mai făcut un pas mare spre locul patru şi implicit spre careul de aşi la finalul sezonului regulat. Craiova, aşa cum bine anticipam, a stat în doar trei jucătoare, eforturile Cristinei Ciocan şi ale surorilor Alexandra şi Cristiana Cutaş fiind fragile în faţa unei echipe superioare, atât ca şi pregătire fizică şi tehnico-tactică, cât şi ca lot. Totuşi, pe fondul unui debut slab şi haotic de meci, oltencele au profitat şi au condus surprinzător după primele zece minute, scor 10-15. Sfertul doi, încheiat cu categoric 13-2, avea să fie însă unul de pomină pentru oaspete, care au reuşit singurele lor puncte din acest act de abia în minutul 19, prin cele două “libere” transformate de Ciocan!

Bianca Urban şi-a luat în serios rolul de lideră, Tarţa şi Meszaros în grafic
Cu trioul Tarţa - Urban - Meszaros în mare formă, ultima fiind chiar de lăudat în condiţiile în care a jucat cu o uşoară entorsă la gleznă, echipa arădeană şi-a intrat în rol după odihnă, astfel că în minutul 24 am consemnat deja o diferenţă liniştitoare de 15 puncte, scor 41-26. BC ICIM a condus cu 47-36 după 30 de minute, avantaj care s-a mărit până la 17 puncte, cea mai mare diferenţă înregistrată în acest meci, scor 60-43, în minutul 35. Alexandra Cutaş, jenantă ca şi prestaţie pe când evolua la Arad, nu a ştiut să piardă şi în ultimele minute a lovit-o fără minge pe Tarţa, fapt pentru care a şi fost eliminată. În huiduielile publicului, frustrata jucătoare a părăsit sala arătând semne obscene, semn că educaţia îi lipseşte cu desăvârşire. Acest moment urât nu a putut umbri o victorie clară şi meritată a ICIM-ului, scor 72-58, moralul fiind foarte bun pentru meciul de miercuri, tot de pe teren propriu, cu Alexandria. În final, o remarcă specială în dreptul experimentatei Bianca Urban, care încet dar sigur îşi ia în serios rolul de lideră a echipei, asta datorită evoluţiilor foarte bune din ultimele meciuri.

Sursa: Observator.info

Autor: Sorin Haut ⋅