Stire

A patra ?nfr?ngere consecutivă, iar partida cu CFR Timişoara e decisivă

04.05.2009 ⋅ 0 comentarii

CS Universitatea Vasile Goldiş nu se regăseşte nici după a patrulea meci după ultima victorie înregistrată în retur. Trupa din Aradul Nou a pierdut partida din Zăvoi şi se află foarte aprope de a reveni acolo de unde a plecat la drum la începutul sezonului, adică în zona echipelor care vor retrograda la finalul campionatului, dacă nu va obţine victoria în partida de miercuri cu CFR Timişoara. Gazdele declarau încă dinaintea partidei că nu au uitat înfrângerea umilitoare din tur, când au cedat în Aradul Nou cu 3-0. „Le dăm dublu la noi acasă”, ameninţa Alin Artimon. Şi, pre-viziunile tehnicianul timişorean era să fie materializate, după cum au decurs ostilităţile din teren. Costel Bogoşel a recurs la importante schimbări de jucători în echipă şi de reaşezare pe posturi. Muşuroaia şi Nicolau au alcătuit cuplul de fundaşi centrali, iar Remus Lung a fost postat în faţa lor, urmând ca Bogdan Onu să „betoneze” defensiva arădeană. Călin Bota a fost urcat în poziţie de atacant, însă cel împins spre poarta lui Perianu a fost Cosmin Paina. Odată cu absenţa lui Turcaş, accidentat grav în timpul săptămânii trecute, Bogdan Iambor a prins primul „11” şi a fost folosit pe flancul stâng, iar pe cel drept Miţiţi, după o absenţă de aproximativ două săptămâni. Revenind la joc, să spunem că prima oportunitate de a marca a aparţinut gazdelor, însă şutul lui Stromajer nu-şi găseşte ţinta. Arădenii revin în joc şi, până în minutul 39, când Nicolau comite un henţ în suprafaţa de pedeapsă, putea puncta. Masivul fundaş central de la CSU a irosit cea mai mare ocazie de gol a partidei, când lovitura de cap a fost parată de norocosul Perianu. Minutul 39, aşa cum spuneam, a fost fatal pentru echipa vizitatoare, când Ştefan Erdei a indicat punctul cu var. Golgeterul Câju a marcat şi CSM Râmnicu Vâlcea a intrat la cabine cu un fragil avantaj. Partea a doua a meciului a debutat cum nu se poate mai nefericit pentru trupa lui Bogoşel. Intrat de un minut în teren, Sergiu Popescu a marcat pentru 2-0, iar la faza imediat următoare, Câju şi-a trecut în cont dubla, cu un şut înşelător care l-a păcălit pe Păşcălău. La acest scor, cei prezenţi în tribune se aşteptau ca previziunile lui Artimon să se adeverească, însă arădenii s-au trezit repede şi au redus din diferenţă prin Cosmin Paina. Mai mult, în minutul 73, Remus Lung înscrie cu capul, după o centrare venită de la Iambor. Finalul de meci va fi tot cu ghinion pentru arădeni. În minutul 77, Nicolau îl faultează în careu pe Stromajer, iar Erdei indică pentru a doua oară punctul de la 11 metri. Cum Enache Câju era pe bancă, sarcina de a executa penalty-ul i-a revenit lui Răzvan Dobre, care nu l-a iertat pe Păşcălău şi a închis tabela. Păşcălău: „E dubios că suntem dezavantajaţi de arbitraje”Ovidiu Păşcălău a încasat patru „boabe” la Râmnicu Vâlcea, însă nu se face vinovat direct de primirea nici unui gol. Portarul de la CSU Goldiş spune că la 3-2 pentru gazde spera la un rezultat pozitiv, însă fotbaliştii lui Artimon au fost înpinşi discret de la spate de Erdei. „Pe fondul jocului nostru bun i-a împins de la spate. Nu-i reproşez dictarea celor două lovituri de pedeapsă, care au fost corecte”, a declarat Păşcălău. Goalkeeperul grupării din Aradul Nou nu înţelege de ce de câteva etape CSU nu beneficiează de măcar o lovitură de pedeapsă. „La 1-0 pentru Vâlcea am avut clar un penalty, la un henţ în careu, şi nu l-am primit. Cu UTA, Salonta şi Alba Iulia i-ar am avut şi nu ni s-a dat. E cam dubios?. Nu vreau să se înţeleagă că dau vina pe arbitraj. Avem şi noi partea de vină, însă dorim să fim arbitraţi corect”, a mai afirmat Ovidiu Păşcălău. Acesta crede că partida de miercuri cu CFR Timişora este decisivă. „Dacă nu batem, miercuri e grav. Consider că e decisivă partida de miercuri şi trebuie să facem tot posibilul să câştigăm cele trei puncte”, a concluzionat portarul arădean.

CSM Râmnicu Vâlcea – CSU Goldiş 4-2 (1-0)Stadion: Zăvoi; spectatori: 400.Au marcat: Câju 39-penalty, 56, Sergiu Popescu 54, Dobre 77-penalty / Paina 66, Lung 73.CSM: Perianu – Mihuţ, Dinu, Kutlacik, Goge – I. Popa (53 Sergiu Popescu), Dobre, Săceanu, Orac (75 Vatavu) – Stromajer, Câju (63 Disney).Antrenor: Alin Artimon.CSU: Păşcălău – Negrita, Nicolau, Muşuroaia, Filaret – Miţiţi (61 Ţârlea), Lung (86 C. Roşca), Onu, Iambor – Bota (70 Drăgan), Paina.Antrenor: Costel Bogoşel.Arbitru: Ştefan Erdei (Oradea)Asistenţi: Marian Fridl (Comăneşti), Ioan Barjac (Zalău). Observator FRF: Aurel Comşa (Bucureşti).Jucătorul meciului: Câju.

Sursa: Observator.info

Autor: Daniel Berar ⋅