Stire

Situaţie disperată ?n Aradul Nou

11.05.2009 ⋅ 0 comentarii

Înfrângerea de la Mioveni a adâncit criza în rândul grupării arădene
CSU „Goldiş” s-a deplasat la Mioveni încă de joi, în speranţa obţinerii unui rezultat favorabil. Gruparea arădeană a avut poate o ultimă şansă de a obţine puncte din deplasare, în tentativa de a evita retrogradarea. Poate la fel de important, echipa pregătită de Costel Bogoşel avea de răzbunat egalul din tur, când a remizat, 3-3, pe propriul teren, după ce a condus la pauză cu 3-0 !!!Fără două piese importante, golgeterul Cristian Luca şi mijlocaşul Dănuţ Miţiţi, suspendaţi, dar şi cu absenţe mai vechi, Aldea, Negrita, Turcaş şi Găldeanu, toţi accidentaţi, misiunea studenţilor părea imposibilă la Mioveni. Cu toate acestea, debutul partidei dădea speranţe pentru gruparea din Aradul Nou. Aşezată într-o formulă inedită, echipa arădeană a reuşit să stăpânească elanul gazdelor şi să echilibreze rapid jocul. Mai mult, CS Universitatea „Goldiş” a trecut de trei ori pe lângă deschiderea scorului, în primele 15 minute ale meciului. Paina a ratat două imense oportunităţi, spre disperarea băncii de rezerve, iar Bota l-a imitat. Contrar cursului jocului, gazdele reuşesc deschiderea scorului în minutul 17. Claudiu Ionescu profită de o nesincronizare din apărarea studenţilor şi îşi aduce echipa în avantaj. Cu toate acestea, până la pauză, trupa lui Bogoşel va reuşi să se apropie periculos de poarta argeşenilor, însă portarul Ilie a fost de neînvins. Partea a doua debutează cu o eliminare în tabăra gazdelor, juniorul Badea părăsind terenul în urma primirii celui de-al doilea cartonaş galben. Din nefericire pentru arădeni, cu toate că Bogoşel a renunţat la un fundaş şi l-a aruncat în luptă la pauză pe Drăgan, tot argeşenii vor marca. Săndulescu este scăpat de sub marcaj şi va înscrie cu o lovitură de cap, care l-a lăsat fără replică pe Păşcălău. Antrenorul de la CSU îl va arunca în luptă şi pe Ţârlea, în speranţa obţinerii măcar a unui rezultat de egalitate. Golul de onoare va veni însă târziu, în minutul 83, când juniorul Novancovici, la prima atingere a mingii, va reuşi să reducă din diferenţă. A fost însă mult prea târziu ca să se mai întâmple ceva favorabil oaspeţilor, chiar dacă ultimele zece minute s-a jucat doar în terenul Daciei, fiind un adevărat asediu la poarta lui Ilie.
„Dacă câştigăm patru partide din cinci suntem scăpaţi”În urma acestui rezultat nefavorabil, situaţia din tabăra arădeană devine aproape disperată, aşa cum recunoştea la final Costel Bogoşel. „Din păcate nu am obţinut nici măcar un punct la Mioveni, deşi ne puneam speranţe. S-a văzut că ne-a lipsit mult Luca în atac şi Miţiţi la mijlocul terenului, doi fotbalişti care au jucat foarte bine în meciul precedent de pe teren propriu. De absenţele lui Negrita, Aldea, Turcaş şi mai ales Gâldeanu nu are rost să mai amintesc. Trebuie să luptăm până în ultima etapă, pentru că am ajuns într-o situaţie disperată. Dacă vom câştiga meciurile de pe teren propriu şi vom obţine trei puncte din deplasările de la Lupeni şi Turda, atunci vom scăpa de retrogradare”, a declarat antrenorul de la CSU Goldiş.

Sursa: Observator.info

Autor: Daniel Berar ⋅