Stire

Mesajul lui Irimia către fotbaliştii Gloriei: ?mergeţi şi mai m?ncaţi caviar?

23.05.2009 ⋅ 0 comentarii

Ineuanii lui Adi Abrudean aveau doar soluţia victoriei pentru a spera să termine campionatul pe locul doi, poziţie care asigură prezenţa la barajul de promovare în Liga a II-a. Mai mult, fotbaliştii echipei gazdă erau condamnaţi să câştige punctele în teren, după ce oaspeţii au ameninţat că nu sunt curioşi de un rezultat în folosul fotbalului arădean. Ineuanii porneau cu un handicap, având în vedere absenţele lui Alin Pavel şi Florin Gâlcă, şi, nu lipsit de importanţă, condiţiile financiare mult mai modeste decât ale partenerului de întrecere. Acestea au fost coordonatele după care urma să se desfăşoare derby-ul, important doar pentru CS Ineu. Gherghel putea deschide scorul în chiar minutul doi, însă se sperie de ocazia avută, şi de la şapte metri singur doar cu portarul Bălgrădean şutează mult peste poartă. Jocul se va echilibra şi Sălăjan trece şi el pe lângă marcarea primului gol al meciului. Gazdele vor presa tot mai mult spre finalul reprizei şi vor reuşi să înscrie. Revenit după o accidentare, Muntean face o cursă excelentă pe partea dreaptă, aşează mingea la Flavius Pavel, care-l va executa pe Bălgrădean, 1-0. Imediat după pauză, CS Ineu va marca pentru 2-0, prin Ciubăncan, care va profita de o greşeală în defensiva Glorie. Cozea va ridica scorul la 3-0, înainte cu 15 minute de finalul partidei, moment în care soarta partidei a fost stabilită. „Mergeţi şi mai mâncaţi caviar”, a strigat ironic Irimia jucătorilor Gloriei. Relaxarea ineuanilor va fi taxată în finalul meciului de Alin Gligor I, care va marca din penalty, după un fault în careu a lui Radu Popa la Pleşca. În urma acestui rezultat, CS Ineu mai are nevoie de două victorii în ultimele runde, pentru a juca barajul de promovare în Liga a II-a.
Naţionalul, la a doua remiză consecutivăNaţional Sebiş a încheiat la egalitate, 2-2, partida cu Progresul Gătaia. Sebişenii au deschis scorul în minutul patru prin Huţanu, dar oaspeţii au egalat după numai şase minute. Tot gazdele vor trece în avantaj, prin golul marcat de Dani Lengyel şi vor închide tabela la pauză. Progresul va obţine o remiză nesperată, după ce au marcat înainte cu cinci minute de finalul meciului. „Este un punct care ne ajută, dar rezultatul este ruşinos. Îmi este ruşine faţă de primarul Feieş, care ne ajută foarte mult. Nu ştiu câte echipe mai fac cantonament înainte de meciuri şi au condiţiile noastre”, a declarat amărât Mihai Petcuţ. Acesta a folosit la acest meci următoarea formulă de echipă: Merşca – Ghiura, Jurcă, A. Lengyel, Lăcătuş, Porumboiu, Burian, Huţanu, D. Lengyel, Neamţ, A. Mihai. Au mai evoluat Pantea, Toseschi şi Sabău.
Rezultatele etapeiRezultatele înregistrate ieri în seria 5 a Ligii a III-a au fost următoarele: Alto Albina – Sânnicolau Mare 1-1, Naţional Sebiş – Gătaia 2-2, Minerul  Mehedinţi – CS Vulcan 2-0, CS Ineu – Gloria Arad 3-1, CFR Simeria – Building 2-1, Dacia Orăştie – Becicherecu Mic 2-1, FC Timişoara II – Calor se dispută astăzi, de la ora 18, iar Sânandrei şi Covaci au stat.
CS Ineu – Gloria Arad 3-1 (1-0)
Stadion: Central: Spectatori: 77.Au marcat: Flavius Pavel 42, Ciubăncan 50, Cozea 75 / Alin Gligor I 88.Ineu: Irimia – R.Popa, Aldea, D.Maghici, Hulber, Gherghel, Iaroş, Ciubăncan, Cozea, Fl.Pavel (85 Lucea), Muntean (82 Homorogan).Antrenor: Adrian Abrudean.Gloria: Bălgrădean – Ban, A.Gligor I, Cosovschi, Dubeştean (75 Ştreangă), A.Popa, L.Todea (60 Budur), Ignea, Nikoloff, Sălăjan (78 Pleşca), A.Gligor II (82 Manea).Antrenor: Radu Anca.Arbitri: Ştefan Erdei – Călin Cheregi, Drăghici Ieran (toti din Oradea). Observator FRF: Mircea Sârbu (Hunedoara).Jucătorul meciului: Marius Ciubăncan.

Sursa: Observator.info

Autor: Observator ⋅