Stire

Frontiera rom?nă e mai puternică dec?t cea din Bekes

20.08.2009 ⋅ 0 comentarii

Frontiera Curtici – Progresul Pecica 2-1 (1-0)Au marcat: Voian (30), Şanta (85) / Trif (71)Frontiera: Zaharia – Ardelean, Burcă, Margea, Voian, Pleşca, Mangu (65 Rus), Herlo, Horga, Bontea, Iancu (45 Şanta).Antrenor: Gigi Cameniţă.Progresul: Grozav – Cotai, Ozorean, Trif, Vasilca, Stiian, Arsene, A. Ponta, G. Ponta, Pop (80 Grojdeanu), Mărculescu. Antrenor: Mihai Ţârlea.Arbitru: Cristian Burza (Arad).Asistenţi: Zoltan Balint, Şandor Kutaşi (Bekes)Observatori AJF: Ioan Şandor (Cermei), Dănuţ Coman (Pâncota).Jucătorul meciului: Daniel Burcă.
Ieri după amiază, pe arena modernizată din Sânnicolau Mic, s-a încheiat prima ediţie a Campionatului fără frontiere, competiţie organizată de AJF Arad şi AJF Bekes (Ungaria). Tras la patru ace, după ultimele tendinţe ale modei din Cermei şi Şomoşches, Nicu Selejan a declarat la finalul competiţiei că acest campionat este o reuşită deplină din toate punctele de vedere, iar vicepreşedintele AJF Bekes a înmânat cupa campionilor, adică celor de la Frontiera Curtici. Curticenii s-au întrebuinţat serios în partida de ieri, în faţa unei formaţii disciplinate a lui Mihai Ţârlea, care a făcut lucruri frumoase de când e la Pecica. Voian va deschide scorul în minutul 30, după o acţiune de toată frumuseţea a lui Mangu pe flancul stâng de atac. Horga putea majora diferenţa pe tabelă până la pauză, însă, în minutul 41, nu găseşte cadrul porţii lui Grozav. În repriza a doua, pecicanii par mai proaspeţi şi forţează egalarea. „Au căzut fizic cei de la Curtici”, spunea în timpul jocul arbitrul-asistent Zoltan Balint. Pe fondul unui joc confuz în unele momente ale Frontierei, pecicanii vor profita şi vor restabili egalitatea. Herlo comite o imprudenţă copilărească în suprafaţa de pedeapsă şi îl faultează pe A.Ponta. Lovitura de pedeapsă este fructificată de Trif, iar ultimele minute ale meciului devin incendiare, cu ocazii de ambele părţi. Curticenii vor reuşi să marcheze, înainte cu cinci minute de final, prin noul intrat Şanta, astfel că devin primii câştigători a Campionatului fără frontiere.

Sursa: Observator.info

Autor: Daniel Berar ⋅