Stire

?nfr?ngere umilitoare pentru Rom?nia

12.10.2009 ⋅ 0 comentarii

Naţionala României a suferit o înfrângere usturătoare în faţa Serbiei, pierzând cu 5-0 la Belgrad în preliminariile Campionatului Mondial din 2010. Chivu a fost eliminat pe final de meci şi alături de Mutu rateaza ultimul meci din grupă, cu Insulele Feroe. „Nu putem disputa despre un meci în condiţii normale, ţinând cont de situaţie, ei erau înnebuniţi să câştige, noi mai puţin. Aşa a fost să fie, a fost o noapte tampită din toate punctele de vedere”, a declarat Răzvan Lucescu. „Normal că în primul rând este vina mea, antrenorul este primul responsabil. Fotbalul românesc trece prin momente grele, dar trebuie să avem forţa să trecem peste asta. Este o umilinţă, una dintre cele mari. Nu are rost să mai discuţi în astfel de situaţii. Dezastrul a pornit după ce am primit golul doi. A fost o primă repriză mai echilibrată, în care Serbia a jucat cu determinare şi ambiţie totale. Noi nu i-am lăsat să-şi creeze mari ocazii, au marcat la acel moment. Pe finalul reprizei am avut şi noi nişte ocazii, am intrat la pauză cu acest 0-1, dar nu mă aşteptam să reacţionăm astfel la golul doi. Am pierdut cu mare uşurinţă la mijlocul terenului, iar din acel moment parcă am înnebunit. În ultimele cinci minute, în condiţiile în care eram în zece, noi făceam presing la centrul terenului, de parcă am fi putut să marcăm trei goluri. Acestea sunt momente în care iţi pierzi capul, dar trebuie să învăţăm din astfel de momente”, a mai completat selecţionerul. Răzvan Lucescu le-a luat apărarea lui Adrian Mutu şi Cristi Chivu, spunând că aceştia nu au luat cartonaşe intenţionat. „Nu vreau să comentez în astfel de momente. Există şi circumstanţe, poate că Mutu nu a auzit fluierul arbitrului, iar Cristi Chivu a apreciat greşit şi din acest motiv a luat roşu. Nu mă gândesc la altceva!”, a spus Lucescu. România a evoluat în următoarea componenţă: Coman -  Maftei, Rădoi, Chivu, Raţ - Varga, Apostol, Ghioane (59  D.Goian), Ad. Cristea -  Mutu (75 Adr. Cristea), Marica (59 G. Bucur).

Sursa: Observator.info

Autor: Daniel Berar ⋅