Stire

UTA are numai de c?ştigat după un meci slab

29.10.2009 ⋅ 0 comentarii

Arãdenii au aflat -  în faţa unui adversar bun, dar care n-a impresionat - la ce nivel sunt şi ce au fãcut. De asemenea, prestaţia extrem de modestã de asearã i-a readus pe utişti cu picioarele pe pãmânt şi le-a trasat viitoarele sarcini: muncã şi modestie! De linişte se ocupã suporterii, care au reacţionat admirabil la finalul partidei.
UTA a intrat prost în meci şi l-a continuat şi mai prost, de-a lungul primei reprize echipa arãdeanã fiind extrem de lipsitã de inspiraţie, agresivitate şi determinare. Oaspeţii, probabil surprinşi de evoluţia încâlcitã şi seacã a arãdenilor, s-au trezit în postura de-a fi obligaţi sã conducã jocul, sã-i imprime ritm, reuşind sã aibã o posesie superioarã şi o prezenţã mai bunã în jumãtatea Bãtrânei Doamne, dar fãrã incisivitate. UTA, pur şi simplu s-a zbãtut în gol, de-a lungul primelor 45 de minute, fiind apaticã, ruptã la mijlocul terenului şi incapabilã sã-şi punã adversarul sub presiune. Arãdenii au ajuns rar la poarta lui Hotoboc, având douã-trei situaţii, însã modeste şi lipsite de pericol, în timp de Jiul a avut douã-trei şuturi mai lejere pentru Bãlgrãdean, dar şi o mare ocazie, produsã în min. 33 la capãtul unui atac prelungit: Pocuca a deviat în bara din dreapta lui Bãlgrãdean. Dupã pauzã, UTA a fost ceva mai arţãgoasã, având o tentativã nereuşitã de-a se elibera din şablonul în care s-a închis în prima reprizã. Dupã un start mai bun de reprizã, jocul s-a echilibrat în jurul minutul 60, pentru ca imediat apoi sã cadã golurile. Oaspeţii au deschis scorul dupã o centrare din loviturã liberã, marcajul din careul UTA-ei fiind inexistent. Peste doar un minut, faza s-a repetat, dintr-un corner executat de Roman, în suprafaţa de pedeapsã a Jiului, Pascariu egalând. Apoi, ritmul a crescut puţin, Bãtrâna Doamnã aruncându-se în atac, dar a fost o alarmã falsã, pentru cã totul s-a produs la întâmplare şi a durat puţin, UTA având, asearã, doar urme vagi de joc elaborat în prestaţia sa. Jiul nu s-a baridicat, a avut destule momente în care a ieşit la joc, ţinând trupa arãdeanã sub presiune, dar oaspeţii au avut grijã, în primul rând, sã nu piardã, motiv pentru care şi-au concentrat atenţia în special de la mijloc în jos, riscând foarte puţin. La 1-1, în minutul 90, Pintilii a scos de pe linia porţii lobul lui Digbeu. A fost o ocazie mare - şi Jiul a ratat una imensã, în minutul 68, prin Nogo -, dar dupã cum s-a jucat orice alt rezultat în afara celui de egalitate ar fi fost nedrept. Dincolo de jocul sub aşteptãri, UTA are numai de câştigat în urma meciului cu Jiul: acum ştie mai bine la ce nivel este, a coborât cu picioarele pe pãmânt şi e clar cã e nevoie de modestie, muncã şi linişte. Linişte, se pare cã va avea, reacţia pozitivã a celor 6000 de spectatori, la final de meci, pe fond de dezamãgire, fiind superbã.
Mutare ciudatã şi neinspiratã a lui Popa Ionuţ Popa a mutat curios în primul 11, alegând sã-ii foloseascã împreunã pe Roman şi Eze, ei fiind de fapt la concurenţã direct. Roman a jucat în nota echipei ca mijlocaş stânga, dar Eze nu s-a descurcat în spatele vârfurilor acolo unde, curios şi neinspirat, l-a plasat Ionuţ Popa. Nigerianul a fost pur şi simplu în plus, neacomodându-se deloc cu postura care i s-a rezervat. Digbeu, deşi nu duce fizic un meci întreg, ar fi fost o soluţie mai potrivitã.

UTA Arad - Jiul Petroşani 1-1 (0-0)UTA Arad: Bãlgrãdean - Pascariu, Pocuca, Buican - Nãdãban, Chindriş, Drida (84, Pecarov), Roman - Eze (62, Digbeu) - Þucudean (88, Edson), Batin. Director tehnic: Ionuţ Popa.  Jiul Petroşani: Hotoboc - Nogo, Pintilii, Stancu - Rãduţoiu (76, Luţu), Mihãiţã Gheorghe (38, Stoiu), Cruceru, Mircea Gheorghe, Şerban - M. Ilie (90 Antohi), Gheţi.Antrenor: Daniel Timofte.Arbitri: Robert Dumitru (Braşov) - Flaviu Damaschin (Timişoara), Bogdan Gheorghioiu (Timişoara).Rezervã: Vasile Costin (Blaj).  Observatori FRF: Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin) şi Traian Marcu (Sibiu). Cartonaşe galbene: Pascariu 34, Nãdãban 47, Batin 66 / Mihãiţã Gheorghe 24, Hotoboc 87. Stadion: „Francisc Neuman”; spectatori: 6000.   Radiografia meciuluiMin. 1-15: Oaspeţii au avut un start mai curajos, cu o posesie mai bunã de-a lungul primului sfert de orã. Mihãiţã Gheorghe (min. 6) şi Mircea Gheorghe (min. 10) au avut douã şuturi, uşoare pentru arãdeni, în timp ce UTA a avut prima acţiune legatã abia în min. 15, când Nãdãban a insistat la o minge, undeva la 40 de metri, a combinat cu Drida, al cãrui şut de la 20 de metri, cu stângul, a trecut uşor alãturi. Min. 16-30: Batin, angajat de Pascariu, la 20 de metri, a pãtruns în lateral stânga, a şutat din unghi, dar alãturi, iar în min. 18, Batin, angajat de Nãdãban, a fost blocat de portar, care a ieşit la 17 metri, respingând cu piciorul. În min. 25, UTA a avut o situaţie bunã, dupã o centrare a lui Eze de pe dreapta, Batin reluând cu capul de la 10 metri, puţin alãturi. În min. 28, Batin a şutat din cãdere, de la 18 metri, dar pe mijlocul porţii, Hotoboc reţinând. Min. 31-45: În min. 33 s-a consumat cea mai mare ocazie a reprizei,. Dupã un atac prelungit al Jiului, Cruceru a centrat în gura porţii, la 4-5 metri, Pocuca a intervenit, însã defectuos, respingând în barã. Pânã la pauzã nu s-a mai întâmplat nimic important, jucându-se slab, cu un plus de posesie inutilã pentru Jiul. Min. 45-60: UTA a început tot tensionatã partea a doua, dar ceva mai decisã. În min. 52, dupã o perioadã seacã, UTA rateazã prima ei mare ocazie: Pascariu a centrat de pe dreapta, la întâlnire, dupã un atac prelungit, a intervenit Eze, care la 7-8 metri, s-a complicat, a pierdut timp, fiind blocat de Hotoboc. Spre finalul sfertului, dupã o dominare a arãdenilor, jocul s-a echilibrat, dar Jiul n-a contat serios în atac. Min. 61-75: pe fondul unui joc între careuri, cu ritm slab, oaspeţii au deschis scorul. Era min. 63, când Stoiu, nemarcat, la 8-10 metri, a reluat cu capul, pe spate, dintre 5-6 utişti, dupã o centrare lungã, din loviturã liberã. În min. 64, UTA egaleazã. Are douã cornere, iar din al doilea, executat de Roman, Pascariu înscrie cu capul, de la 8-10 metri. Jiul are o replicã tãioasã în min. 68, când Nogo reia periculos, cu capul, de la 5 metri, în vitezã, dar alãturi. Batin şi Roman au mai avut douã acţiuni, mai modeste, fãrã rezultate. Min. 76-90: S-a jucat mai mult între porţi, la disperare, s-au aruncat mingi, dar totul s-a bazat pe întâmplare. Cu şansã, UTA ar fi putut sã câştige, având în min. 90 o ocazie mare. Dupã un atac prelungit, mingea a ajuns la Digbeu, undeva la 4-5 metri, mult lateral stânga. Ivorianul a lobat, trimiţând plasat, dar Pintilii a respins de pe linia porţii. În rest, multã agitaţie, puţine reuşite.

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅