Stire

UTA - pulverizată la mijlocul terenului

16.11.2009 ⋅ 0 comentarii

Bătrâna Doamnă a înregistrat primul eşec al sezonului în faţa unei formaţii care a avut o linie de mijloc încântătoare. Argeşenii conduceau cu 2-0 în minutul 57, UTA a revenit cu un gol de senzaţie marcat de Nădăban în minutul 66, a jucat în ultimele 15 minute în superioritate numerică, ratând un egal norocos în ultima fază
UTA şi-a trecut în cont, duminică, la Piteşti, prima înfrângere a sezonului, una meritată, chiar dacă Pecarov ar fi putut să egaleze în ultima secvenţă a meciului, în minutul 4 al prelungirilor. Arădenii au avut în faţă un adversar superior, care i-a măcinat mărunt, clar, în special la mijlocul terenului, acolo unde Bătrâna Doamnă a fost inexistentă, în timp ce argeşenii au demonstrat clarviziune, fantezie şi forţă. Indiscutabili mai buni şi mai inspiraţi în zona mediană, argeşenii au ştiut cum să nu permită UTA-ei să joace, apărându-se exact, departe de propria poartă şi atacând inteligent, cu 5-6 oameni, atacanţii fiind sprijiniţi mereu de cea mai bună linie de mijloc a Ligii a II-a, Popa, Tameş şi Doman fiind excelenţi. Dincolo însă de superioritatea adversarului, care deşi a marcat din faze care nu anunţau mare lucru, au ratat ocazii mai clare şi mai numeroase decât ale arădenilor, Bătrâna Doamnă a avut minusuri mari, în absenţa cărora, jocul i-ar fi putut fi ceva mai precis şi mai elaborat, fără garanţii însă legate de un rezultat bun. A surprins din nou Ionuţ Popa cu titularizarea lui Eze ca mijlocaş central, mutare greu de înţeles şi fără efecte în teren, Apostol, introdus imediat după pauză fiind mult mai activ şi mai util. Apoi, Nădăban (cu un joc, totuşi, peste media sa), Chindriş (din nou util în recuperări, dar absent pe faza de atac), Roman (anihilat de un flanc drept excelent al gazdelor) şi în special Drida (slab, moale şi imprecis) au fost incapabili să lege jocul în zona centrală, să păstreze mingea, să aducă baloane în preajma careului advers, să mute blocul median la 25-30 de metri, astfel încât Batin şi Ţucudean să fie activaţi, totuşi, în joc. Cum şi atacul a fost apatic, Bătrânei Doamne nu i-a ieşit nimic, fiind palidă inclusiv în ultimele 15 minute - dar ceva mai activă -  pe care le-a jucat în superioritate.
CasetaFC Argeş - UTA Arad 2-1 (1-0)
Au marcat: Dulcea 37, Tameş 57 pen. / Nădăban 66FC Argeş: Boşneag - Voicu (40 V. Stan), Bălaşa, Lăcustă, Poenaru - Al. Popa (90 Beuran), Tameş, Bazzi, Doman - Boboacă (81 Cârstoiu), Dulcea. Antrenor: Ionuţ Badea.UTA: Bălgrădean - Pascariu, Pocuca, Buican - Nădăban, Chindriş, Eze (51 Apostol), Roman (80 Edson) - Drida - Batin, Ţucudean (74 Pecarov). Director tehnic: Ionuţ Popa. Arbitri: Claudiu Baboia (Bucureşti) - Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc), Costin Florescu (Satu Mare). Rezervă: Eduard Constantinescu (Craiova). Observatori FRF: Stan Prodan (Alexandria) şi Adrian Cocoş. Cartonaşe galbene: Drida 34, Pocuca 35, Doman 60, Nădăban 62, Bazzi 69, 79, Pecarov 77. Eliminat: Bazzi 79.Stadion: “Nicolae Dobrin”; spectatori: 500.
Radiografia meciului
Min. 1-15: Meciul a debutat promiţător, cu mici emoţii pentru arădeni în minutul 3, dar cu un joc deschis, între careuri, argeşenii având o uşoară dominare, dar UTA a rezistat departe de propria poartă. În min, 8, gazdele au cerut penalty, dar a fost o simulare a lui Alin Popa şi nu s-a acordat nimic. Spre finalul primului sfert de oră, ritmul a mai scăzut, dar FC Argeş a avut o ocazie clară în min. 14, când Boboacă a centrat de pe dreapta, Doman a reluat cu capul în Nădăban, la 3 metri, apoi acelaşi Doman a aşezat la 5-6 metri pentru Popa, însă Pocuca a respins. Min. 16-30: UTA are o perioadă bună, de circa zece minute (unica de-a lungul meciului) în care joacă inteligent, domină în jumătatea adversă, dar fără să reuşească să fie periculoasă, pasa decisivă fiind inexistentă. Argeşenii revin treptat în joc, Boboacă îl solicită pe Bălgrădean, apoi, în min. 28, UTA trage în premieră pe spaţiul porţii, prin Drida, de la 40 de metri dintr-o lovitură liberă, dar fără probleme pentru portar. În min. 30, Argeşul ratează o ocazie mare: Bălgrădean respinge excelent şutul din 10 metri, lateral stânga, a lui Tameş, angajat scurt, frontal, de Popa. Min. 31-45: ultimul sfert al primei părţi e dominat clar de argeşeni, care impun ritmul la mijlocul terenului. În min. 37, Doman a executat defectuos, peste, o lovitură liberă de la 22 de metri, central. Bălgrădean a degajat şi dintr-o fază care nu anunţa nimic, FC Argeş a deschis scorul. Bălaşa a pus latul pe degajarea lui Bălgrădean, undeva la 35 de metri de propria poartă, apărarea UTA-ei a fost prinsă făcând pasul în faţă, Dulcea a ţâşnit cu Pocuca undeva în spate, a avansat, a rămas singur cu Bălgrădean şi a înscris plasat de la 12 metri, singur. Min. 46-60: UTA a fost inexistentă în primele 15 minute ale reprizei secunde, Argeşul dominând copios, cu ocazii mari. În min. 47, Al. Popa şi Dulcea nu se descurcă în careul UTA-ei, Doman a aşezat de pe dreapta, Popa a luftat la 12 metri, apoi Dulcea a reluat slab de la 5-6 metri. În min. 49, altă ocazie mare pentru FC Argeş, după o respingere greşită a lui Eze, Chindriş, pus în situaţie delicată, a pierdut mingea, iar Tameş a şutat de la 10 metri, lateral stânga, peste. În min. 56, Buican îl agaţă inutil pe Al. Popa, la 16 metri, în colţul suprafeţei de pedeapsă, mijlocaşul argeşean urmând să iasă din careu, atacul nefiind spre poartă. Se dictează penalty, Buican nu este avertizat, iar Tameş înscrie sigur pe el, în dreapta portarului, 2-0. Apoi, Ionuţ Popa este eliminat pentru proteste. Min. 61-75: Pe un fond de joc dominat de gazde, cu UTA incapabilă să reacţioneze, în min. 66, Nădăban explodează la o fază pe dreapta, care nu anunţa mare lucru. Mijlocaşul ţâşneşte printre Poenaru şi Lăcustă, ajunge în colţul careului, se întoarce scurt şi şutează cu stângul, puternic, lobat, peste portar, în colţul lung... un gol de senzaţie. Gazdele au o reacţie imediată, în min. 67, când Al. Popa, Tameş şi Dulcea ratează trei ocazii în una singură, şuturile şi reluările lor din careu fiind blocate la disperare de utişti. În min. 74, Batin scapă singur, la 30 de metri, dar este oprit de arbitru, la o semnalizare greşită de la margine. Min. 76-90: În min. 77, Roman a avut o incursiune pe stânga, a centrat, Boşneag a respins aiurea, frontal, direct la Nădăban, care a reluat fără preluare, puţin peste poartă. Peste două minute, Bazzi primeşte al doilea galben şi este eliminat. În superioritate numerică, UTA a fost mai activă, dar n-a ajuns decât de două ori în situaţii de poartă. În min. 85, Edson a şutat pe mijlocul porţii, din lovitură liberă de la 29 de metri, Boşneag a reţinut, iar în ultima fază, Pecarov, lansat la 7 metri, reia spre poartă, dar Boşneag a ieşit excelent, a închis unghiul perfect şi-a respins într-un corner rămas fără rezultat. Ocazie uriaşă a UTA-ei în ultima secvenţă a meciului.

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅