Stire

Lecţie utilă pentru UTA ?n amicalul cu AC Universitatea

05.02.2010 ⋅ 0 comentarii

UTA a primit o lecţie de care avea nevoie şi care a venit la momentul potrivit, fiind învinsă, cu scorul de 2-1, joi dimineaţă, de formaţia de Liga a III-a, ACU Arad, într-un meci amical disputat pe terenul sintetic Şega. ACU a deschis scorul la mijlocul primei reprize, prin Marius Ciubăncan, cu un şut de la circa 20 de metri, pe sub Bălgrădean. UTA a egalat cu câteva secunde înainte de pauză, printr-o execuţie frumoasă a lui Adrian Drida - şut fără preluare de la marginea suprafeţei de pedeapsă în colţul lung. Scorul final al întâlnirii l-a stabilit atacantul devean Lintaru, recent adus de la Mureşul Deva, printr-o reluare din careu, cu puţin înainte de sfârşitul jocului.  Fără Ionuţ Popa (bolnav) pe banca tehnică, UTA a început meciul în sistemul obişnuit, 3-4-1-2, cu: Bălgrădean - Pascariu, Manea, Ştreangă - Mihuţ, Chindriş, Drida, Eze - Copil - Cl. Drăgan (34, Ţucudean), Pecarov. De cealaltă parte, ACU a răspuns în 3-4-3, cu Fl. Rusu - Aldea, Nicolau, Miculescu - Bilia, Caio, Bota, Lupu - Mărcuş (24, Jivan), Dochiţa, Ciubăncan. S-a jucat de la egal la egal, meciul fiind echilibrat, cu câteva situaţii la porţi, dar fără ocazii deosebite. La mijlocul reprizei, Marius Ciubăcan, readus în Arad de AC Universitatea după o scurtă aventură la Slatina, a deschis scorul, cu un şut puternic de la aproximativ 20 de metri. UTA, care a suferit în elaborarea jocului, n-a reuşit să surprindă un adversar disciplinat şi mult mai motivat, dar a egalat chiar înainte de pauză, printr-o execuţie personală a lui Drida, în condiţiile în care jocul colectiv nu i-a funcţionat. După pauză, primul 11 al Bătrânei Doamne a fost compus din: Bujor - Pascariu (Chindriş), Manea, Ştreangă - Nădăban, Apostol, Drida (Benzar), Roman (Botiş) - Purece - Ţucudean, Batin, în timp ce pentru ACU au mai jucat: Burtic - Luiz, Lintaru, Cârmaci, Băişan, Vlad, C. Roşca. Echilibrul s-a păstrat în repriza secundă, diferenţa făcându-se pe final, într-un moment în care defensiva UTA-ei era improvizată cu Manea, Ştreangă şi Apostol, trecut la un moment ca fundaş central. Cu toate acestea, Ionuţ Popa chiar are motive de îngrijorare faţă de apărare şi nu numai, însă defensiva pare mai instabilă.

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅