Stire

?n războiul anticipat de Geta Onu, ineuanii mitraliaţi de studenţi CS Ineu ? ACU Arad 0-2 (0-0)

28.02.2010 ⋅ 0 comentarii

Stadion: Central; Spectatori: 106.Au marcat: Lintaru (51), Ciubăncan (62).Ineu: Irimia – Cornea, Maghici (46 Munteanu), Francescu, S. Aldea, Olariu (67 Ştefan), A. Popa (62 Leucuţa), Sabău, Polgar, Mitu, Gherghel. Antrenor: Adrian Abrudean.ACU: Rusu (85 Burtic) – Bilia, Nicolau, C.Aldea, Lupu, Lintaru (72 Jivan), Petrescu, Caio (56 C.Roşca), Ciubăncan (81 Bârsan), Mărcuş, Dochiţa. Antrenor: Costel Bogoşel.Arbitri: Dan Monea – Florin Potora, Alexandru Cerei (toţi din Cluj Napoca). Observatori FRF: Adrian Cocoş (Caraş Severin), Ştefan Galovits (Oradea).Jucătorul meciului: Marius Ciubăncan. Echipa vizitatoare a fost mai pragmatică şi a profitat de naivitatea apărării ineuane, dar nu a convins că poate avea şanse la promovare
Ceea ce trebuia să fie un spectacol fotbalistic, între două echipe care promiteau mult înaintea jocului, s-a transformat într-o partidă de un nivel judeţean. „Va fi război, nu fotbal”, spunea înaintea meciului Geta Onu, specialistă în a da pronosticuri. În cele din urmă, şi de această dată, preşedintele executiv de la ACU a avut dreptate, deoarece fotbalul a lipsit cu desăvârşire ieri după amiază pe Centralul de Ineu. Adrian Abrudean a preferat să-i ţină pe bancă pe Alex Leucuţa şi Paul Munteanu, preferând un cuplu de atac cu Gherghel şi „Bebe” Mitu, ultimul mai retras. De cealaltă parte, Bogoşel a preferat să-l menajeze pe Călin Bota, pentru a nu risca o accidentare, alţi absenţi din tabăra studenţească fiind Păşcălău şi Onu, cei doi urmând să mai stea multe etape pentru a intra, din cauza accidentărilor suferite. Revenind la joc, să spunem că prima repriză a fost una demnă de campionat judeţean, cu multe greşeli şi faze de poartă care au apărut abia în ultimele zece minute înainte de pauză, când Lupu şi Lintaru au ratat din poziţii favorabile. În rest a fost o luptă oarbă între cele două careuri, cu fotbalişti lipsiţi de idei de construcţie şi numeroase greşeli nepermise la acest nivel. Partea a doua a meciului a fost una mai animată, însă pretenţiile celor prezenţi erau altele. ACU a început în forţă repriza secundă şi a reuşit să conducă cu 2-0 pe tabelă în minutul 62. Mai întâi, apărarea visătoare a gazdelor l-a lăsat liber pe Lintaru, care l-a executat pe Irimia. Apoi, s-a făcut 2-0 pentru ACU, la centrarea lui Ciubăncan, care s-a oprit în vinclul porţii lui Irimia, care credea că mingea va trece peste poartă. A fost golul care i-a condamnat pe gazde la înfrângere, căci, până la final, nu s-a mai întâmplat nimic notabil, în afara accidentării grave a portarului Rusu, transportat de urnenţă la Spitalul judeţean din Arad. Astfel, ACU pleacă ca glonţul din puşcă în retur, anunţându-şi clar intenţiile de a forţa o nouă promovare în Liga a II-a.

Sursa: Observator.info

Autor: (D.B.) ⋅