Stire

UTA, o mare dezamăgire la Covaci: trei puncte transpirate şi ur?te

29.03.2010 ⋅ 0 comentarii

Ca exprimare, Bătrâna Doamnă n-a fost departe de ultima clasată a seriei, în compania căreia s-a chinuit înfiorător UTA rămâne cu trei puncte transpirate şi urâte şi cu mari semne de întrebare legate de calitatea jocului după confruntarea de la Covaci. Bătrâna Doamnă manifestă o incapacitate periculoasă şi deranjantă de a-şi organiza jocul de la mijloc în sus, de a-şi pune adversarul sub presiune, de-a evolua în viteză, de a-şi aduce oameni pe flancuri, de-a produce mingi utile pentru atacanţi - ori prin centrări, ori prin verticalizări - obligaţi mereu să joace cu spatele la poartă, să coboare după baloane, în câteva cuvinte să se expună şi să devină uşor de ţinut sub control. În mod normal, după cum joacă, UTA nu ar trebui să manifeste pretenţii de promovare, dar lupta e încă deschisă şi este posibil ca pe fondul lipsei de valoare a partenerilor de întrecere, şansele să nu se risipească. Bătrâna Doamnă n-a avut soluţii în faţa ultimei clasate. Nu şi-a etalat superioritatea, a intrat într-un joc încâlcit al gazdelor, dominat de ambiţie şi de-o serie de disfuncţionalităţi majore, şi n-a fost departe, ca exprimare, de Fortuna Covaci, echipă care a avut momente bune de dominare în prima repriză şi haotice pe finalul meciului, la 1:0 pentru arădeni, dar care în afara unor situaţii bune de poartă, nu a avut ocazii deosebite. Cu momente de precipitare în apărare, cu un mijloc lipsit total de inspiraţie, de capacitatea de-a imprima viteză şi ritm jocului, cu flancuri moarte care n-au adus nici superioritate, nici centrări şi cu un atac mai mereu static, deci uşor de demontat, Bătrâna Doamnă n-a fost departe de a-şi păta blazonul la Covaci. A avut şansa unui gol marcat de Ţucudean la capătul primului sfert de oră al reprizei a doua, gol care i-a adus puţină linişte, însă per ansamblu Bătrâna Doamnă a fost o mare dezamăgire în cea mai accesibilă deplasare a returului.
Fortuna Covaci - UTA Arad 0:1 (0:0)A marcat: Ţucudean 58Covaci: Smaranda - Miheţ, Hecsko, Uzun, Vodiţă - Lungu (65 Mohamed), C. Străuţ (83 Suru), Trandu jr., A. Ganea - Suciu (72 Dârvaru), Gheju. Antrenor: Remus SteopUTA: Bălgrădean - Mihuţ, Pocuca, Manea (17 Mutulescu), Buican - Drida, Chindriş, M.Mitu, Nădăban (70 Tobă) - Ţucudean (82 Apostol), Batin. Director tehnic: Ionut Popa.Arbitri: Cătălin Buşi - Gabriel Bârjac, Ioan Ciocănea.Observatori FRF: Dan Jiga, Adrian Cocoş. Cartonaşe galbene: Vodiţă 5, Suciu 32, Batin 36, Ţucudean 58, Buican 67, Chindriş 90, Mohamed 90+1, Batin 90+3. Eliminat: Batin 90+3. Stadion: Covaci; spectatori: 500.

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅