Stire

Fotbal ?n suferinţă la poalele cetăţii

13.09.2010 ⋅ 0 comentarii

Mureşul Deva – UTA 1-0 (0-0)Stadion: Cetate; spectatori: 700.A marcat: Sătmar 13Mureşul: Horvat - Coca, Dosan, Gongolea, Câmpean (80 Trif), Golgot, Sătmar, Gârlă, Melcea (65 Bogman), Sânmărtean, Dârvaru (60 Ghinghina). Antrenor: Gică BarbuUTA: Smaranda – Miheţ (57 Gâlcă), Pascariu, Tânc, Neagu - Calvin, Chindriş, Purece (80 Capătă), Nădăban - Voiculeţ, Ţucudean (57 Pecarov). Antrenor: Roland Nagy.Arbitru: Constantin Pop (Târgu Mureş).Asistenţi: Bogdan Gheorghioiu (Timişoara), Cătălin Haramuz (Reşiţa). Observatori FRF: Gyula Veres (Târgu Mureş), Gheorghe Bologan (Oradea). După două victorii care ar fi trebuit să aducă un moral bun echipei şi, mai mult, în faţa unui public care nu i-a fost ostil, echipa arădeană a pierdut ruşinos la Deva. Susţinută de o galerie numeroasă, dar şi de localnicii din Deva, ştiut fiind faptul că mulţi sunt fani utişti, gruparea utistă a practicat o imitaţie de fotbal la poalele cetăţii. UTA s-a văzut condusă pe tabelă încă din minutul 13. A fost o acţiune precipitată şi lungă de atac a gazdelor, Dârvaru şutează spre poartă, mingea este deviată de Tânc şi intră în vinclu, păcălindu-l pe Smaranda. După primirea golului, utiştii vor forţa egalarea. Voiculeţ, de două ori, Ţucudean şi Pascariu, de două ori, puteau aduce egalitatea pe tabelă. Gazdele îşi puteau mări avantajul înainte cu două minute de intrarea la cabine. Centralul partidei vede un contact între Chindriş şi Gârlă şi acordă o lovitură de pedeapsă, spre nemulţumirea utiştilor. Dinu Sânmărtean îşi va potrivi mingea la punctul cu var, însă va trage pe lângă poartă. După pauză, deşi ar fi trebuit să aibă o altă atitudine, elevii lui Roland Nagy vor juca mai slab ca în prima parte, astfel că prea puţini mai sperau că se poate întâmpla o minune: dacă nu s-a întâmplat o minune până la final s-a consemnat o eliminare din teren, Chindriş, în minutul 70, fiind trimis la cabine pentru un gest care nu se mai face nici la meciurile din campionatul judeţean. „Fotbalul a plâns la acest meci. La fel de bine se putea termina 0-0”, este concluzia de bun simţ a meciului oferită de antrenorul gazdelor, Gică Barbu. (D.B.)

Sursa: Observator.info

Autor: Observator ⋅