Stire

ACU a recuperat punctele pierdute pe propriul teren

20.09.2010 ⋅ 0 comentarii

CSM Râmnicu Vâlcea – ACU Arad 1-2 (0-1)Au marcat: Gogoşoiu 85 / Bundea 11, 62CSM Râmnicu Vâlcea: Tufişi – Hapaină, Diţă, M. Posteucă (79 Nicolae), Fl. Sandu – Balauru, I. Popescu, M. Mitu (79  Kutlacik), A.Ganea – Cr. Bratu (65  Rădulescu), Gogoşoiu. Antrenor: Sorin BucuroaiaACU: Paul – Bilia, Nicolau, Miculescu, Aldea – Şandru, Petrescu (86 Ciubăncan), Bundea, Gligor, P. Dragoş (79 Uibariu) – Lupaşcu (46  Gheju). Antrenor: Costel BogoşelArbitri: Sorin Tarcea (Timişoara) – Andrei Simonis şi Vlad Bârleanu (ambii din Bucureşti). Observatori FRF: Ioan Cristea şi Constantin Dumitriu (ambii din Bucureşti).
ACU a obţinut primele puncte din deplasare, câştigând meritat la Râmnicu Vâlcea, graţie jocului excelent practicat de întreaga echipă, dar în special a lui Zeno Bundea. Portarul vâlcenilor, Robert Tufişi a gafat impardonabil în minutul 11, când a bâlbâit o minge în careu pe care apoi a degajat-o exact în piciorul lui Bundea, balonul ricoşând în poarta vâlceană. Impulsionată de golul primit, echipa vâlceană a avut 10 minute excelente, în care a pus sub asediu poarta arădeană, Balauru, Cr. Bratu şi Posteucă ratând ocazii bune de egalare. Treptat, însă, echipa antrenată de Sorin Bucuroaia s-a stins. După pauză, echipa vâlceană a căzut fizic şi a venit a doua reuşită a studenţilor arădeni, Zeno Bundea transformând impecabil o lovitură liberă de la 17 metri. În minutul 84, atacantul împrumutat de la U Craiova, Constantin Gogoşoiu a marcat un gol frumos, după o acţiune personală pe flancul stâng, însă era prea târziu pentru ca echipa vâlceană să mai schimbe rezultatul.  „Am câştigat pe dăruire şi muncă. În prima repriză, am marcat un gol norocos, iar portarul nostru ne-a salvat la câteva ocazii ale CSM-ului, poate scorul de la pauză a fost puţin nedrept. A doua repriză, a venit execuţia imparabilă lui Bundea şi jocul curgea spre victoria noastră. Pe final, după ce a marcat şi Vâlcea, se putea întâmpla orice, eu îmi felicit echipa pentru victorie şi pentru dăruirea din teren. Cred că azi am profitat puţin şi de situaţia de la Vâlcea, unde este o echipă bună, dar lipsită de omogenitate. CSM are jucători valoroşi, cu experienţă, cu răbdare se pot avea rezultate bune” a declarat la final Costel Bogoşel. De cealaltă parte, Sorin Bucuroaia a afirmat că jocul echipei sale a fost unul bun. „Sunt mulţumit de joc, dar sunt trist pentru rezultat. CSM a evoluat cu determinare, iar jocul începe să meargă. Atâta putem acum, lumea trebuie să aibă răbdare ca echipa să se omogenizeze. Luaţi individual, jucătorii au valoare, dar le trebuie timp. Orice început e greu, s-au adus jucători cu experienţă, am încredere în toţi”, a spus antrenorul gazdelor, Sorin Bucuroaia.

Sursa: Observator.info

Autor: Observator ⋅