Stire

UTA: Metamorfoză după pauză

04.10.2010 ⋅ 0 comentarii

UTA Arad - Arieşul Turda 4:1 (0:1)Au marcat: Mihuţ 58, Voiculeţ 63, Nădăban 65, Pascariu 80 / C. Bucur 19UTA Arad: Smaranda - Mihuţ, Pascariu, Pocuca, Neagu - Fl. Gîlcă (85, Pecarov), Al. Ignea, Nădăban (84, Ali-Tolmbaye), Purece - Ad. Voiculeţ, Ţucudean (46, Cl. Drăgan). Antrenor: Roland Nagy. Rezerve: Bodea - Tînc, Capătă, Diarra. Arieşul Turda: Pampea - Tîrcă, Bier, Timar (74, Teuşan), Văsîie - Pocian, Murar (61, B. Dolha) - Lăcovişte, C. Bucur, Şaim (87, R. Danciu) - Anthony. Antrenor: Marcel Rusu. Rezerve: M. Moldovan - Curtuiuş, Gheţi, Al. Pop.  Arbitri: Eduard Constantinescu - Adrian Popescu (ambii Craiova), Mihaela Blându (Craiova). Observatori FRF: Ştefan Syzilagy (Satu Mare) şi Florin Mierea (Timişoara) Cartonaşe galbene: Bucur 3, Bier 33, Nădăban 60,  Lăcovişte 82. Eliminat: C. Bucur 64. Stadion: Francisc Neuman; spectatori: 700. Bătrâna Doamnă a întors spectaculos meciul cu Arieşul Turda, după ce la pauză era condusă în urma unui joc catastrofal. Jocul a avut un moment-cheie în minutul 56, când oaspeţilor li s-a refuzat un penalty
Bramburită, seacă, incapabilă, imobilă şi imprecisă, cu găuri nepermise între compartimente, cu Voiculeţ şi Ţucudean, singurii care au încercat ceva, izolaţi în atac, printre şase-şapte adversari care-i păzeau fără să-i doară capul, UTA a măcinat în gol de-a lungul primei reprize. A început prost, cu o teamă justificată doar de rezultatele proaste din ultimele etape care i-au ros încrederea, invitându-i practic pe turdeni să pună probleme unei defensive care provoacă emoţii meci de meci. Aproape toate raidurile oaspeţilor, care au controlat o mare parte din prima repriză, au fost periculoase, iar golul lui Bucur din min. 19 a venit firesc după cum se juca. Lentă într-o construcţie la întâmplare, pe care nu şi-a asumat-o nimeni şi presărată cu erori uluitoare, de abecedar, UTA a ajuns rar la poarta adversă, nereuşind să-şi pună adversarul sub presiune. Purece, Gîlcă, Voiculeţ şi mai ales Ţucudean au încercat câte ceva, însă au dat dovadă de imprecizie. Rămasă fără sprijinul celui mai activ jucător din prima parte, Ţucudean, accidentat, dar cu un înlocuitor care avut o contribuţie importantă în rezultatul final, Claudiu Drăgan, UTA a fost altă echipă. Şi-a adus un fundaş în linia de mijloc şi-a presat în permanenţă, marcând pe bandă rulantă, surprinzător după cum s-a manifestat în primele 45 de minute. Jocul a avut şi un moment-cheie, consumat cu câteva minute înainte de golul lui Mihuţ. Atunci oaspeţilor li s-a refuzat un penalty, UTA având parte după ani buni de un arbitraj favorabil. Celelalte faze incriminate de oaspeţi: golul lui Voiculeţ şi eliminarea lui Bucur sunt doar discutabile. La Voiculeţ este posibil să fie fost vorba de câţiva centimetri de ofsaid, într-o fază grea, rapidă, iar eliminarea lui Bucur s-a produs după un schimb de replici cu arbitrul, al doilea galben venind probabil pentru injurii.
„Am avut penalty clar la Bucur, iar la golul doi al UTA-ei a fost un ofsaid de patru metri. Nu am văzut în viaţa mea un asemenea arbitraj”Marcel Rusu - antrenor Arieşul
„În prima parte am arătat apatie şi lipsă de concentrare. După o discuţie mai serioasă în pauză, jucătorii au reuşit să se mobilizeze şi să-şi schimbe atitudinea, motiv pentru care îi felicit”Roland Nagy, antrenor UTA

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅