Stire

ACU a trecut şi de al treilea val

04.10.2010 ⋅ 0 comentarii

FC Silvania Şimleu – ACU Arad 0 – 0Silvania: Miron - Ianc, Mureşan, Huzuneanu, Ghiţă -  Schwarzkopf, Lupo Lorand, Petcuţ, Pop (‘74 Dumitru Muntean) - Gego (‘88 Puşcaş), Hadăr (‘64 Zăgrean). Antrenor: Adrian Anca. ACU:  Paul - Bilia, Nicolau, Miculescu, Aldea, Gligor -  Şandru (‘81 Roşca), Petrescu, Bundea, Balla (‘55 Uibariu) -  Gheju (‘64 Lupaşcu).Antrenor: Costel BogoşelArbitru: Ludovic Uihelyi (Lugoj - Timiş)Asistenţi: Flavius Damaschin şi Gabriel Dan (ambii din Timişoara)Observatori FRF: Nicu Florescu (Sibiu), Cristian Vasc (Baia Mare)  ACU Arad a obţinut un punct preţios la Şimleul Silvaniei, acolo unde puţine echipe reuşesc să se impună. Trupa lui Costel Bogoşel a avut noroc în portarul Paul, care a revenit în poartă şi a apărat foarte bine, dar şi în linia defensivă, aceasta evoluând fără greşeală. Gazdele au acuzat în termeni duri maniera de arbitraj şi faptul că i s-a anulat un gol valabil, preşedintele Guzău anunţând că va face şi un memoriu la FRF. Una peste alta, remiza obţinută de arădeni este una importantă, aşa cum recunoştea şi Costel Bogoşel, iar pentru ACU urmează o confruntare dificilă cu Unirea Alba Iulia, în Aradul Nou. „Ne dorim să avem o serie cât mai lungă cu partide fără înfrângere”, a spus antrenorul arădean. Altfel, cea mai controversată fază a meciului s-a consemnat în minutul 24 a primei reprize, când Alexandru Gego înscrie, dar arbitrul asistent a ridicat fanionul, indicând offside, golul fiind anulat. Bogoşel: „Fiecare punct câştigat contează”ACU este la al treilea meci fără înfrângere, bifând două victorii şi o remiză. Deşi declara că merge sub Măgură să câştige, antrenorul arădenilor a recunoscut după meci că i-a fost frică de forţa de atac a Silvaniei. „După cum ne aşteptam, partida de la Şimleul Silvaniei a fost una dificilă, în faţa unei echipe cu jucători foarte experimentaţi, cu un atac bun. Sincer vă spun, m-am speriat puţin de forţa de atac a Silvaniei. Însă, spre bucuria mea, defensiva noastră a avut o evoluţie bună. Nu ne-am luat măsuri speciale, dar, la fel  s-a întâmplat şi cu CFR Cluj, în Cupa României, şi ne-am descurcat destul de bine. Acum am continuat jocul defensiv bun din ultima vreme”,  a declarat Costel Bogoşel, care a ţinut să aprecieze evoluţia întregii echipe cu un plus pentru fundaşii centrali – Nicolau şi Miculescu - şi portarul Paul. „Acesta din urmă venea după o accidentare şi mi-a fost teamă să-l titularizez, dar faptul că are sub 21 de ani ne-a ajutat”, a recunoscut Bogoşel. „Rezultatul de egalitate mi se pare normal, după cum a decurs partida. Au fost momente în care şimleuanii au dominat, cel puţin 25 de minute în prima repriză, apoi mijlocul reprizei secunde şi chiar spre final, însă una peste alta rezulatul e meritat. Ne bucurăm că am reuşit să scoatem un punct, pe un teren unde greu se poate câştiga. Sigur, Silvania a marcat şi un gol, dar nu pot să mă pronunţ dacă a fost regulamentar sau nu, deoarece din poziţia în care mă aflam nu am putut vedea bine. Dacă vă uitaţi în clasament, fiecare punct contează. Nu mai zic de o victorie, care te ridică sau te coboară. Obiectivul nostru este salvarea de la retrogradare, iar acum doi ani am retrogradat din cauza unui singur punct, aşa că remiza asta contează mult pentru noi” a concluzionat Bogoşel.
Ioan Gurzău acuză arbitrajulLa o jumătate de oră după partidă, după ce vizionase faza golului anulat, preşedintele Ioan Gurzău era foc şi pară. „A fost viciere de rezulat! Am avut un gol valabil anulat. Am urmărit faza de mai multe ori şi se vede clar că Gego pleacă din spate la gol. De altfel, pe toată durata partidei, arbitrul a avut o tentă împotriva Şimleului, mai ales în ultimele 20 de minute, când ACU a făcut doar faulturi, nesancţionate de arbitru. Toate deciziile importante au fost împotriva noastră.  Mai mult, a fluierat finalul meciului cu 40 de secunde mai devreme, când noi eram în atac. Vom face memoriu la Federaţie”, a răbufnit şeful grupării de sub Măgură.

Sursa: Observator.info

Autor: (D.B.) ⋅