Local

Umilinţă ?n Aradul Nou!

25.10.2010 ⋅ 0 comentarii

ACU Arad - FC Argeş 0-3 (0-1) Au marcat: Voicu 35, Murineanu 73, Al. Popa 83 ACU: Rusu - Aldea, Nicolau, Miculescu - Bilia (61 Gheju), Petrescu (30 Şandru), Gligor, Balla (56 Uibariu) - Bundea - Dragoş, Băd.  Antrenor: Costel Bogoşel FC Argeş: Bolboaşă - Zaharia, Cîrstoiu, Negoiţă, Briceag - Voicu, Răuţă, Ivănică, Murineanu (81 Boboacă) – M. Ion (84  Deliu), Beuran (70  Popa).  Antrenor: Iordan Eftimie Arbitri: Gabriel Mocean (Cîmpia Turzii) - Ciprian Danşa (Oradea) şi Carmen Neagu (Oradea).  Observatori FRF: Ionel Bungău şi Zaharia Ciev (ambii din Timişoara). Stadion: Motorul; spectatori: 69   Geta Onu avertiza înaintea partidei că jocul cu FC Argeş se anunţă foarte greu, chiar dacă oaspeţii soseau în Aradul Nou din poziţia de „lanternă roşie”. Studenţii au ignorat avertizarea şi au luat cu uşurinţă jocul, iar la final au suferit o mare umilinţă. Este a doua înfrângere consecutivă, iar apele au devenit extrem de tulburi în Aradul Nou. 0-1 a fost în minutul 35, Murineanu a centrat în careu, gafe în lanţ a apăratorilor de la ACU, ieşire neinspirată Rusu şi Ad. Voicu a reluat din 10-12 metri. Cu acest scor s-a intrat la vetiare, acolo unde Geta Onu şi-a urecheat serios fotbaliştii, însă în repriza a doua jocul echipei nu s-a schimbat. 2-0 s-a făcut în minutul 73, când Murineanu a marcat din cădere, în urma unui contraatac. Golul de neprezentare a fost marcat în minutul 84, când Al. Popa a reluat din suprafaţa de pedeapsă, după o pasa primită din partea lui Boboacă, astfel că la final gazdele nu au mai scandat în vestiar „să vină banii, să vină banii la băieţi”... „Umilinţă e cuvântul cel mai potrivit pentru această partidă. Ne-a bătut o echipă de copii, am fost depăşiţi la toate capitolele, din primul până în ultimul minut. Nicio clipă nu m-am gândit că nu vom câştiga acest joc. Poate, aici a fost o greşeală, căci acest lucru l-au simţit şi băieţii. Le-am spus şi lor în vestiar de ce consider că au fost cu toţii lipsiţi de vlagă, dar nu o pot repeta în faţa presei. Probabil, am greşit undeva în programul săptămânal, chiar dacă acesta nu a fost foarte diferit faţă de celelalte meciuri. A fost cea mai mare umilinţă pe care am trăit-o în cariera mea de antrenor”, a declarat la conferinţa de presă Costel Bogoşel. De cealaltă parte, Iordan Eftimie a declarat: „Sincer să fiu, a fost un joc în care îmi doream să nu pierdem, nu mă aşteptam să câştigăm şi mai ales la un asemenea scor. Meciul a fost echilibrat până în momentul în care am marcat primul gol, după aceea am dominat. Iar în repriza a doua am controlat clar disputa de la un capăt la altul. Avem cea mai tânără echipă din liga secundă, avem nevoie de jucători cu experienţă, însă cu ACU aceşti copii au făcut un joc foarte bun. Mi-am dorit să luăm un punct de la Arad, dar a ieşit şi mai bine”.

Sursa: Observator.info

Autor: Observator ⋅