Local

?nfr?ngere ?n co-producţie

08.11.2010 ⋅ 0 comentarii

CSM Rm. Vâlcea - UTA 4:2 (2:1) Au marcat: Balauru 12 pen, Gogoşoiu 16, Dandea 48, Bratu 80 / Voiculeţ 3, 55 pen,    CSM Râmnicu Vâlcea: Tufişi - Tomozei (73, Hapaină), Fl. Sandu, O. Vasile, Dandea - Mitu, Gogoşoiu (75 Geantă), I. Popescu (46, Cr. Bratu), Ad. Ganea - Balauru, Diţă. Antrenor: Sorin Bucuroaia UTA Arad: Ioime - Tolmbaye (77, Mihuţ), Pascariu, Pocuca, G. Neagu - Fl. Gîlcă (57, Tînc), Chindriş (77, Pecarov), Al. Ignea, Purece - Ţucudean, Ad. Voiculeţ. Antrenor: Roland Nagy.  Arbitru: Dan Burcă (Mangalia); Asistenţi: Cătălin Teodor (Brăila); Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa). Stadion: Municipal; spectatori: 800.   UTA a pierdut în urma propriilor erori confruntarea de la Râmnicu Vâlcea, însă centralul a avut o contribuţie, în special în prima repriză, când a resuscitat echipa gazdă printr-un penalty inventat    UTA începe bine jocul, refuză tatonarea, iar în min. 3 Ţucudean insistă la o minge pe partea stângă, se joacă cu doi adversari, trece printre ei şi centrează în faţa porţii, de unde Voiculeţ pune latul fără probleme. UTA părea sigură pe ea în condiţiile unui joc pe contre, cu spaţii în jumătatea adversă provocate de ieşirea în atac a gazdelor, obligate să urce. În minutul 12 începe recitalul de prost gust al unui arbitru slab, care dictează penalty gratuit pentru gazde, la o trecere a lui Gogoşoiu pe lângă Pocuca. Arădenii iau foc, banca tehnică sare în aer, dar Balauru egalează de la punctul cu var, iar UTA, prea nervoasă, îşi pierde capul. La trei minute după golul de 1:1, Bătrâna Doamnă se blochează de la mijloc în jos, Vasile face o cursă pe dreapta şi Gogoşoiu îndeplineşte o formalitate de la 5-6 metri - eroare clară a întregului sistem defensiv. Arădenii au nevoie de minute bune pentru a-şi reveni, în timp ce gazdele lasă senzaţia că sunt dominate, dar de fapt ţin meciul sub control, organizându-se mai bine în defensivă. În min. 29, după câteva decizii mai puţin importante ale centralului care i-au iritat însă pe utişti, Neagu înscrie din apropiere, dar se acordă fault în atac. Finalul primei părţi aparţine UTA-ei, care e însă haotică în exprimare, neavând nerv şi cursivitate în joc. Purece (şut peste de la 25 metri, poziţie bună) şi Voiculeţ (o foarfecă spre vinclu) trec prin două situaţii bune, dar defensiva localnicilor nu e sub presiune, motiv pentru care reuşeşte să respingă destul de uşor. Centralul îşi continuă recitalul cu câteva minute înainte de pauză, când Ţucudean e faultat clar în careu, însă arbitrul nu acordă nimic spre disperarea arădenilor. Repriza se încheie cu un şut periculos al lui Ganea, dar în plasa laterală, de la 20-22 metri şi cu senzaţia că UTA ar fi putut mai mult, dacă ar fi reuşit să rămână cu capul pe umeri după penalty-ul cadou oferit gazdelor în minutul 12.  Activi, dar nepuşi în valoare, absenţa lui Nădăban resimţindu-se, Ţucudean şi Voiculeţ macină în gol în debutul părţii secunde, din jocul mijlocaşilor lipsind pasa decisivă. Gazdele au avut şansă în minutul 48, când o eroare comună Tolmbaye-Ioime produce golul de 3:1, reuşit de Dandea, cu capul, după o lovitură de colţ executată de Ganea. Realizându-şi probabil erorile mari din prima parte, centralul oferă un penalty Bătrânei Doamne după o intervenţie a lui Tomozei asupra lui Ţucudean. Voiculeţ marchează de la 11 metri, scorul devine 3:2, iar UTA se întoarce în atac, riscând totul pe cartea atacului, cu preţul unor spaţii generoase în propria jumătate. Acţionează şi antrenorii, care aduc un om în plus la mijloc prin introducerea lui Tînc şi avansarea pe flancuri a lui Tolmbaye şi Neagu, cu trecerea lui Purece în centru. Rezultate concrete n-au fost, jocul nu s-a schimbat radical, meciul având aceeaşi desfăşurare, însă arădenii au avut două momente în care ar fi putut să egaleze, prin Pocuca (min. 68, după o centrare a lui Purece din lovitură liberă) şi Ţucudean (min. 74, şut violent din lovitură liberă respinsă greu de Tufişi). La două-trei minute după ce Nagy a aruncat al treilea atacant în teren, Chindriş fiind schimbat cu Pecarov, vâlcenii decid că e cazul să pună capăt suferinţei UTA-ei, experimentatul Cristi Bratu marcând un gol frumos, printr-o „bombă” de la 23-25 metri. Ultimele zece minute n-au mai contat, bara lui Pecarov din minutul 88 nefiind importantă, Bătrâna Doamnă pierzând pe mâna ei dar ajutată şi de un central slab.

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅