Local

UTA - Magie scurt-circuitată după pauză

06.12.2010 ⋅ 0 comentarii

UTA s-a radiografiat perfect la Iaşi: şi-a demonstrat uriaşul potenţial în prima repriză, când a jucat superb, dezvăluindu-şi însă slăbiciunile din sistemul de apărare, din cauza cărora a suferit mult în prima parte a sezonului

UTA i-a lăsat mască pe puţinii spectatori prezenţi sâmbătă dimineaţă în tribunele stadionului din Iaşi: joc legat, ofensiv, cursiv, cu nerv, poftă de joc, apărare foarte sigură, mijloc creativ, un gol, altul anulat discutabil, o bară şi alte trei-patru ocazii cu Voiculeţ şi Ţucudean în prim-plan. Arădenii n-au stat la discuţii, fiind ameninţători încă din start, când Voiculeţ a ratat incredibil din 5-6 metri, lovind bara după o fază lucrată de Purece şi Ţucudean. Apoi, deşi jocul s-a echilibrat uşor, atacanţii UTA-ei au mai ratat două ocazii în primul sfert de oră, pentru ca ieşenii să-şi consume singura şansă a primei reprize prin Creţu (şut din marginea careului, uşor alături) puţin înainte de golul lui Voiculeţ, venit tot după o combinaţie cu Ţucudean. La 1:0, UTA a controlat clar meciul, n-a făcut pasul înapoi, şi chiar a înscris prin acelaşi Voiculeţ, dar s-a dictat un fault discutabil în atac la Tînc. Cu o apărare bine înfiptă în iarba moale de Iaşi, cu Ignea şi Chindriş la datorie pe faza defensivă şi cu un Purece foarte activ şi util pe flancul stâng, trupa arădeană a încheiat repriza cu alte două situaţii bune, în condiţiile în care ieşenii au reuşit rar să se elibereze din presiunea constantă a Bătrânei Doamne şi fără să pună probleme.

Magia din prima repriză s-a cam risipit după pauză, când UTA a fost ceva mai reţinută. Şi-a propus să joace la aşteptare şi să speculeze spaţiile libere provocate de un adversar care într-adevăr a ieşit la joc. Impulsionată de două schimbări care au adus un plus - Herghelegiu şi Tene - trupa ieşeană a avut posesie, în timp ce UTA şi-a pierdut din luciditate, realizând probabil că ieşenii n-au fost periculoşi în primul sfert de oră de după pauză, deşi au controlat jocul. Scurt-circuitul s-a produs în minutele 63 şi 65, exact pe acest fond de relaxare. Două centrări bune, ce-i drept, trimise în careul arădean de pe flancuri au destabilizat o apărare perfectă până atunci, Gado şi Kamara reuşind să întoarcă scorul, nesperat şi nemeritat după cum s-a jucat până atunci. Roland Nagy a mutat imediat, riscând normal cu doi jucători ofensivi, Wesley şi Capătă şi chiar dacă UTA n-a mai fost atât de vijelioasă precum în prima parte, a găsit drumul spre golul de 2:2, reuşit de Ţucudean, după o fază la care au participat Voiculeţ şi Calvin. Ultimele zece minute au fost fierbinţi. UTA a avut două apariţii periculoase prin Voiculeţ şi Capătă, dar arădenii au avut mare noroc cu cinci minute înainte de final, când Herghelegiu, mai mult lovit în cap de un şut centrare, a trimis alături din 3-4 metri, singur cu Smaranda.

ACSMU Iaşi - UTA Arad 2:2 (0:1)

Au marcat: Gado 63, Kamara 65 - Voiculeţ 26, Ţucudean 78

ACSMU Politehnica Iasi: Farcaş - Creţu, Panait, Panc, Siminic - Drida (’55 Tene), Baiano (’85 Mussumbu), Cohen - Gado, Pălimaru (’46 Herghelegiu), Kamara. Antrenor: Adrian Falub.

UTA Arad: Smaranda - Calvin, Pocuca, Tînc, Neagu - Fl. Gâlcă (’68 Wesley), Al. Ignea, Chindriş (’75 Capătă), Purece (’82 Diarra) - Voiculeţ, Ţucudean. Antrenor: Roland Nagy.

Arbitri: Mihai Ene (Bucureşti) - Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Cristian Sava (Bacău). Observatori FRF: Gyula Veres (Sfântu Gheorghe) şi Tiberiu Satmari (Târgu Mureş).

Stadion: „Emil Alexandrescu”; spectatori: 300.

Sursa: Observator.info

Autor: Sebastian Şiclovan ⋅