Local

Moldovenii, impresionaţi de Ţucudean

07.12.2010 ⋅ 0 comentarii

UTA ar fi putut exploata la maxim, cu ceva mai multã atenţie, ultima confruntare a sezonului, şi cea mai grea din punctul de vedere al deplasãrii. Arãdenii au parcurs 815 kilometri, cu trenul, pânã la Iaşi, petrecând 17 ore pe calea feratã, ce-i drept la vagon-cuşetã în condiţii acceptabile. În lipsa fondurior pentru o deplasare cu avionul, a fost cea mai bunã soluţie, autocarul nefiind potrivit pentru o asemenea distanţã în condiţii de iarnã. Pânã la urmã, disconfortul produs de o cãlãtorie de 17 ore cu trenul n-a contat în jocul echipei, Bãtrâna Doamnã nefiind obositã, drept dovadã puterea de revenire de la 1:2 la 2:2 pe finalul partidei. A mai contat şi faptul cã înaintea meciului s-au achitat salariile pe luna octombrie, clubul fiind la zi cu salariile şi într-o micã întârziere cu ceva prime, ceea ce nu înseamnã mare lucru într-un fotbal mãcinat de criza financiarã. În plus, sunt echipe de Liga 1 implicate în lupta pentru titlu cu restanţe de 2-3 luni la salarii, care joacã doar pe prime de obiectiv, motiv pentru care nu e cazul ca la Arad sã fie aduse în discuţie primele neplãtite ca justificare pentru anumite rezultate ori pentru a exprima o stare de nemulţumire.    Cãdere scurtã în repriza secundã, exploatatã la maxim de ieşeni UTA a impresionat la modul real de-a lungul primelor 45 de minute, stârnind admiraţia spectatorilor, printre care şi Marius Şumudicã, aflat cu Rapidul la Iaşi pentru jocul de duminicã seara cu FC Vaslui. A fost, în principal, repriza atacanţilor Voiculeţ şi Ţucudean, bine susţinuţi de Purece, aflat la originea multor mingi utile servite atacului. Trebuie menţionat însã jocul bun în general al liniei de mijloc, dar şi al apãrãrii, care a reuşit sã se coordoneze şi sã ţinã adversarii departe de poarta lui Smaranda. Bãtrâna Doamnã a avut şi şansa de-a intra tare în meci, cu o barã a lui Voiculeţ dupã o pasã a lui Ţucudean, care a trecut apoi de douã ori pe lângã deschiderea scorului. A urmat golul lui Voiculeţ, venit tot dupã o combinaţie cu Ţucudean, şi alte douã-trei situaţii bune, în condiţiile în care echipa gazdã a fost inexistentã în atac, având douã apariţii prin Creţu şi Pãilmaru. Greşeala UTA-ei s-a produs imediat dupã pauzã. Arãdenii n-au fãcut pasul înapoi, dar şi-au propus sã joace mai prudent, la aşteptare, anticipând cã ieşenii vor insista sã atace, sã recupereze diferenţa minimã de pe noua tabelã a stadionului din Copou. În fond, utiştii n-au fãcut decât sã le ofere gazdelor un plus de încredere în propriile forţe, deşi Ţucudean a încercat de douã ori poarta lui Farcaş în primul sfert al pãrţii a doua. Înarmaţi cu curaj, realizând cã UTA a redus intensitatea atacurilor, gazdele au avut cinci minute bune, reuşind sã întoarcã scorul, dupã o ocazie mare a lui Tene. Sistemul defensiv a cedat de douã ori, permiţând douã centrãri de pe flancuri care au fost fructificate de Gado şi Kamara. A venit rândul lui Nagy sã mute inspirat, tehnicianul utist alegând sã aglomereze linia de mijloc şi atacul cu jucãtori ofensivi - Wesley, Diarra şi Capãtã. În ultimele 20 de minute au fost momente în care UTA a avut chiar patru jucãtori în atac, iar rezultatul s-a vãzut, Ţucudean marcând pentru un 2:2 cel puţin meritat, deşi trupa arãdeanã ar fi putut mai mult fãrã scurt-circuitul de la jumãtatea reprizei secunde.    Şi-au adus aminte de Ţucudean Apropo de Ţucudean, câţiva dintre oficialii formaţiei din Iaşi şi-au amintit cã în urmã cu trei ani şi jumãtate l-au avut în palmã. Ionuţ Popa antrena pe atunci Poli Iaşi, echipa era în Liga I, George Ţucudean, care în acea vreme evolua pentru Gloria Arad în Liga a III-a, fiind adus de tehnicianul arãdean pentru un stagiu de pregãtire. Nu s-a pus problema ca foarte tânãrul atacant arãdean sã rãmânã la Poli Iaşi, al cãrei atac era dominat pe atunci de Bâlbã, un jucãtor care se pierde acum prin liga secundã.    "Am fost dominaţi clar în prima reprizã" Adrian Falub, tehnicianul care l-a înlocuit pe Ionuţ Popa la Iaşi, a admis superioritatea totalã a UTA-ei din prima reprizã a jocului. "Am fost dominaţi clar în prima reprizã, care a fost slabã. În schimb, partea a doua a fost mult mai bunã pentru noi, dar, din pãcate, am fost egalaţi, iar şansele de promovare au scãzut serios în urma acestui rezultat", a punctat Falub, care n-a scos însã din calcule o posibilã revenire a echipei pe care o pregãteşte în lupta pentru eşalonul întâi. "Ceva nu merge şi e clar cã sunt necesare schimbãri, dar eu cred cã se poate face mai mult", a adãgat Falub.    Probleme pentru Drida şi Manea  Schimbãrile care se anunţã la Iaşi ar putea sã-i vizeze şi pe cei doi arãdeni care sunt deocamdatã legaţi de ACS MU. Alexandru Manea a fost adus la Iaşi de Ionuţ Popa, sub forma unui împrumut de la Gloria Arad, cu un contract care expirã la finalul acestui an. Tânãrul fundaş a fost trimis la echipa a doua cu ceva timp înaintea jocului cu UTA, însã este posibil ca el sã fie forţat sã semneze o prelungire a angajamentului. Nu va depinde doar de el, dar ieşenii mizeazã probabil pe presiunile pe care le-ar putea face Manea asupra oficialilor de la Gloria Arad, club de care aparţine. În aceste condiţii, strategia lor este greşitã, pentru cã Gloria Arad l-ar trimite mai degrabã înspre UTA, acceptând sã-l lase la Iaşi doar pentru cã acolo antrena atunci Ionuţ Popa. Cum arãdenii au clar nevoie de schimbãri în defensivã, discuţiile sunt deschise, dar rãmâne de vãzut dacã Manea va fi considerat drept o posibilã soluţie.  Adrian Drida a fost pe teren timp de 55 de minute. Fostul cãpitan al Bãtrânei Doamne şi-a înfruntat foştii colegi, de care a rãmas plãcut impresionat. A fãcut un joc slab însã, nefiind într-o zi bunã contra UTA-ei. Conform unor informaţii neconfirmate oficiale deocamdatã, ieşenii intenţioneazã sã-i propunã lui Drida rezilierea contractului.    "N-ar fi trebuit sã le permitem sã întoarcã jocul" Roland Nagy şi-a exprimat regretul, dupã meci, vizavi de ocaziile irosite în prima reprizã, când UTA şi-ar fi putut asigura un avantaj consistent. "Am controlat destul de clar meciul în prima lui parte, când diferenţa ar putea sã fie mult mai mare. N-ar fi trebuit sã le permitem gazdelor sã întoarcã jocul în repriza secundã, dar e bine cã am reuşit sã revenim, atât în joc, cât şi pe tabelã. Cred cã conteazã faptul cã am încheiat prima parte a sezonului cu un rezultat pozitiv", a declarat Roland Nagy.

Sursa: Observator.info

Autor: S.Ş. ⋅