Local

Retrospectiva turului (I): UTA a avut parte de un debut neaşteptat

20.12.2010 ⋅ 0 comentarii

În ultimii ani, UTA a avut de suferit înainte de startul sezoanelor. Din toate punctele de vedere! Şi în acest an s-a confruntat cu mari probleme înainte campionatului. Cu un lot greu adunat, neomogenizat, lipsit de o pregătire de vară normală, cu un buget incert, speranţele Bătrânei Doamne nu erau foarte mari, însă determinarea jucătorilor, mulţi dintre ei primind o şansă uriaşă, şi priceperea antrenorilor au făcut ca toate aceste probleme să pară minore, iar lupta din teren să fie una acerbă pentru un loc pe podium…    FC Argeş - UTA Arad 0:2 (0:1) UTA a avut un start excelent, debutând cu o victorie în faţa unui adversar care se confrunta cam cu probleme de acelaşi gen. „Alb-roşii” au disputat primul meci în deplasare, la Piteşti, unde au învins cu 2-0 pe FC Argeş. Roland Nagy a trimis în teren următoarea formulă: Smaranda - Miheţ, Pascariu, Mihuţ, Neagu - Fl. Gâlcă, Chindriş, Purece, Nădăban - A. Voiculeţ, Ţucudean. Au mai intrat Al. Ignea, Pecarov şi Polgar. Primul gol a venit destul de repede, în min. 19, când Adrian Voiculeţ, jucător care plecase de la formaţia gazdă cu două săptămâni înainte de începerea campionatului, înscrie cu latul de la 6 metri, după o centrare bună, trimisă de Chindriş. Atacantul utiştilor a ales să nu se bucure, din respect pentru fosta sa echipă. În cea de-a doua repriză jocul a fost deschis oricărui rezultat, ambele echipe ratând ocazii peste ocazii. FC Argeş a înscris şi ea, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În min. 77 George Ţucudean închide tabela, după o fază ca la carte, acesta înscriind cu capul după o centrare perfectă a lui Nădăban.      UTA Arad - Alro Slatina 5:2 (4:2) Jucătorii Bătrânei Doamne îşi continuă parcursul bun, de această dată întâlnind o echipă nou promovată, însă fără probleme financiare, ori de lot. Chiar şi aşa, UTA a făcut spectacol. Primul 11 trimis în teren de principalul utist arăta astfel: Smaranda - Mihuţ, Tînc, Pascariu, Neagu - Fl. Gâlcă, Chindriş, Purece, Nădăban - A. Voiculeţ, G. Ţucudean. Au mai jucat Ignea, Calvin şi Capătă. Ofensiva arădenilor avea să explodeze la acest meci, Voiculeţ reuşind un hattrick, iar pe lângă acesta, au mai înscris Ţucudean şi Purece. „Alb-roşii” au deschis scorul încă din min. 12, când Voiculeţ a înscris din 4 metri, după ce întreaga defensivă a oaspeţilor nu a putut respinge o centrare a lui Purece, venită după o lovitură liberă de la 30 de metri. 12 minute mai tarziu, Slatina reuşeşte să egaleze, dar bucuria n-a durat decât două minute, când Ţucudean a rămas singur cu portarul şi a reuşit să marcheze. Jocul dintre cele două echipe avea să fie unul frumos, spectaculos, UTA majorându-şi scorul în min. 35, prin acelaşi Voiculeţ. După două minute însă, Slatina îşi revine şi profită din nou de apărarea slabă a Bătrânei Doamne şi înscrie pentru scorul de 3-2. La finalul primei reprize, Purece reuşeşte să introducă şi el mingea în poartă, direct din lovitură liberă, de la 30 de metri. Singurul lucru ce părea să-i nemulţumească pe susţinătorii alb-roşiilor era apărarea, care scârţâia la modul serios încă de la început. În a doua parte a jocului lucrurile s-au mai domolit, ritmul jocului scăzând cu mult faţă de cel din prima repriză. Voiculeţ a arătat că are valoare de atacant şi a înscris ultimul gol al partidei, în min. 70, printr-un şut puternic, de la 9 metri.     Mureşul Deva - UTA 1-0 (0-0) Prima înfrângere avea să vină abia în etapa a treia, când UTA a pierdut cele trei puncte în faţa unui adversar care a stârnit râsul în tribune la un moment-dat, când unul dintre fotbaliştii deveni a călcat pe minge în faţa portarului arădean. Altfel, per ansamblu a fost un meci echilibrat, însă fără mult fotbal. Chiar şi asa, problemele din defensivă s-au simţit şi la această partidă, Deva reuşind să înscrie încă din minutul 13, după un şut de la 20 de metri al lui Sătmar, Pascariu deviind mingea, astfel încât l-a păcălit pe Smaranda. Pentru UTA au jucat Smaranda - Miheţ (57 Gâlcă), Pascariu, Tînc, Neagu - Calvin, Chindriş, Purece (80 Capătă), Nădăban - Voiculeţ, Ţucudean (57 Pecarov). Bătrâna Doamnă părea schimbată, era neputincioasă şi fără vlagă. Nimic nu îi mai ieşea ca în etapele precedente. Aproximativ 50-60 de suporteri arădeni care au venit să-şi susţină echipa favorită au fost dezamăgiţi şi de maniera de arbitraj de la Deva, după ce arbitrul de centru, Constantin Pop (Târgu Mureş) a tratat cu uşurinta unele faze în care se impuneau nişte avertismente şi a acordat gratuit un penalty gazdelor, în min. 44, ratat însă. Nădăban a reuşit să înscrie pentru Bătrâna Doamnă din lovitură liberă în minutul 60, însă golul a fost corect anulat, deoarece lovitura a fost indirectă.     UTA Arad - Petrolul Ploieşti 2:3 (1-1) A patra etapă aducea în faţa suporterilor arădeni un meci ce se dorea a fi frumos, UTA întâlnind liderul de atunci, Petrolul Ploieşti, echipă neînvinsă la acea vreme. Fotbaliştii Bătrânei Doamne şi-au dorit mult victoria, iar pentru acest lucru au dat totul. Nu a fost însă de ajuns, deoarece din prea multă dorinţă au intervenit şi unele greşeli de care oaspeţii au ştiut să profite, având parte de un lot mult mai legat şi mai experimentat. Primul 11 trimis în teren de Roland Nagy a arătat astfel: Smaranda - Pascariu, Pocuca, Tânc - Mihuţ, Tolmbaye, Purece, Neagu - Nădăban - Voiculeţ, Ţucudean. Au mai intrat Pecarov (73), Gâlcă (84) şi Polgar (84). Oaspeţii au deschis scorul destul de repede, în min. 19, prin Budescu, care a înscris din penalty, lovitura de pedeapsă fiind acordată extrem de uşor, la o simulare a lui Opriţa, huiduit în permanenţă pentru aventura sa la Arad din perioada Bara. UTA a reuşit însă să egaleze în min. 41, când Purece a transformat impecabil o lovitură liberă de la 19 metri, bară-gol. La zece minute după pauză, Petrolul trece din nou în avantaj prin Opriţa, care şutează puternic de la marginea careului. La trei minute după ce a fost introdus în teren, Pecarov a centrat perfect de pe dreapta Ţucudean reuşind să înscrie de la 5 metri. Bucuria arădenilor n-a durat decât două minute, petroliştii profitând de greşelile fundaşilor arădeni, iar D. Stan a înscris în poarta lui Smaranda. Deşi şi-au dorit enorm victoria, propriile greşeli şi cu puţin “ajutor” al brigăzii de arbitri, UTA termină după patru etape pe locul 6.

Sursa: Observator.info

Autor: Claudia Ocneanu ⋅