Național Stire

Simona Halep, calificată în sferturi la Gippsland Trophy (WTA)

03.02.2021 ⋅ 0 comentarii

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy (WTA 500) de la Melbourne, dotat cu premii totale de 565.530 dolari, după ce a învins-o pe germanca Laura Siegemund cu 6-2, 6-4, informează Agerpres.

Halep (29 ani), principala favorită, a obţinut victoria după o oră şi 33 de minute.

Fostul lider mondial a început în forţă jocul şi a condus cu 4-0, încheind primul set cu 6-2, după 39 de minute.

Siegemund, care a dat semne de reviriment din finalul primului set, a început bine actul secund, şi pe fondul unor erori comise de Halep, conducând cu 2-0. Simona Halep a reuşit să redreseze situaţia şi a egalat, 2-2. Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul de două ori, iar la 4-4, Halep a reuşit un break care s-a dovedit a fi decisiv, încheind conturile cu 6-4.

Halep a încheiat meciul cu 3 aşi şi o dublă greşeală, Siegemund a avut un singur as, comiţând 5 duble greşeli. Românca a fost superioară la ambele servicii şi nu a permis adversarei să facă decât un singur break din şase oportunităţi, în timp ce Halep a reuşit patru break-uri.

Cele două jucătoare sunt la egalitate acum în meciurile directe, 2-2. Siegemund a învins-o pe Halep în doi ani consecutivi la Stuttgart, în 2016 în optimi, cu 6-1, 6-2, iar în 2017, în semifinale, cu 6-4, 7-5. Primul succes al Simonei a venit la mai puţin de o lună de la ultima înfrângere, cu 6-4, 6-4, la Roma, în turul al doilea (2017).

Halep şi-a asigurat un cec de 8.770 dolari şi 100 de puncte WTA.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi rusoaica Ekaterina Alexandrova (26 ani, 33 WTA), ... vezi mai mult

Sursa: Glasul Cetății