Național Stire

Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului Phillip Island Trophy (WTA)

16.02.2021 ⋅ 0 comentarii

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Phillip Island Trophy (WTA 250), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari americani, după ce a învins-o pe chinezoaica Qiang Wang, cu 6-7 (2), 6-2, 6-1, marţi, la Melbourne.

Begu (30 ani, 74 WTA) a avut nevoie de două ore şi 15 minute pentru a obţine victoria în faţa favoritei numărul cinci, după ce a avut 3-1 şi 5-3 în primul set.

Wang (29 ani, 34 WTA), care s-a impus în singurul duel de până acum, în 2018, în turul al doilea la US Open, cu 6-3, 6-1, a încheiat cu 4 aşi şi 7 duble greşeli, în timp ce Begu a avut 2 aşi şi o dublă greşeală, fiind superioară la ambele servicii şi la mingile de break fructificate.

Begu şi-a asigurat un cec de 5.250 dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra favoritei numărul doi, Bianca Andreescu (Canada), care a beneficiat de abandonul kazahei Zarina Dias după primul set, câştigat cu 6-1.

Begu şi Andreescu (20 ani, 9 WTA) sunt la a patra confruntare, jucătoarea de origine română care reprezintă Canada având 2-1 în meciurile directe.

Patricia Ţig (26 ani, 56 WTA) a abandonat în optimi, la scorul de 6-3, 4-3 pentru elveţianca Jil Teichmann (23 ani, 58 WTA), care a obţinut astfel a treia victorie consecutivă în faţa unei românce, după ce anterior le-a învins pe Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu.

Ţig, care a renunţat după o oră şi 38 de minute, va primi un cec de 2.700 dolari şi 30 de puncte WTA.