Național Stire

Sorana Cîrstea, în finala de la Strasbourg!

28.05.2021 ⋅ 0 comentarii

Sorana Cîrstea (31 de ani, 61 WTA) a învins-o pe poloneza Magda Linette (29 de ani, 48 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-2, în semifinalele turneului de la Strasbourg.

Românca a revenit de la scorul de 3-6, 2-3 și a reușit să se impună la capătul unui meci foarte disputat, care a durat două ore și 10 minute.

La finalul jocului de astăzi, eleva lui Adrian Cruciat s-a arătat foarte bucuroasă pentru performanța realizată, mai ales că vine după o accidentare la gleznă, care a făcut-o să turneze competiția de la Roma.

"A fost un meci foarte dificil. Cred că atât eu, cât și Magda, am jucat foarte solid și foarte bine. Chiar dacă am pierdut primul set, am simțit că pot juca mai bine. Apoi, am încercat să fiu mai inteligentă pe teren și să găsesc diverse soluții pentru a ataca și pentru a fi în control, iar asta a funcționat.