Sport Stire

Un weekend bogat în meciuri de fotbal susținute de juniorii Academiei UTA și ai celor de la Atletico.

25.10.2021 ⋅ 0 comentarii

Toate meciurile s-au desfășurat în cadrul Ligii Elitelor

Luându-le în ordine cronologică, primele partide le- au avut juniorii mici , mai precis fotbaliștii de la UTA 2008 au întâlnit pe Corvinul Hunedoara 2007. Echipa antrenată de Sandu Gaica a fost învinsă cu 2-1 de cea hunedoreană, deși scorul a fost deschis de arădeanul Hodoșan în minutul 10. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 57 de către jucătorul oaspete, Mihăilă

Formații:

UTA: Pop – Vereș, Ancateu, Ene, Dolga, Paduraru, Hodoșan, Corchis, Dronca, Taroi, Leca. Au mai jucat: Glevan, Cismaș, Leș, Cîrlan.

Corvinul: Conig – Grosu, Horiea, S. Șeroni, Bartha – Orășanu, Bela, A. Mihăilă, D. Mihăilă, Uduca, Șerban.Antrenor: Raul Spătaru

Tot în aceeași categorie de vârstă s-au întâlnit formațiile arădene Atletico 2007 ( antrenori: Adrian Petruț și Viorel Erdei) și UTA 2007 ( antrenori: Costel Bogoșel și Alexandru Țamboi)

Scor 8-0 pentru Atletico. Autorii golurilor: L. Câmpan (4), M. Salka (2), Dragoș și Crainic

Formații:

Atletico 2007: R. Rusu – Groza, V. Pop, Marinescu, M. Salka – M. Rusu, Indreica, R. Stanciu, L. Câmpan – Felea, Dragoș. Au mai jucat: D. Șiclovan, Paștină, Ștef, Calotă, Crainic.

UTA 2007: Cîmpan – Sucigan, Vicar, Bejenar, Stamorean, Hărdăuț, Lucaci, Gogea, Chiș, Centye, Huc. Au mai jucat: Laza, Bonchis, Iosin, Burtea, Cosma.

La categoria Under 16 UTA , echipă antrenată de Sorin Boțiș și Sebastian Huțan a fost învinsă cu scorul de 5-0 de CFR Cluj

UTA: Hudișteanu – Mocriș, Murgu, Buză, Pârvănescu, Bădău, Maghiar, Olăroiu, Blaga, Curtuiuș, Nica. Au mai jucat: Bercea, Busu, Joldea, Neaga, Palcu.

Duminică de la prânz , pe stadionul Banatul din Sînicolau Mic, s-au disputat alte două meciuri din categoria juniori Under 19. În prima partidă , de la ora 12, UTA Under 19 a învins-o categoric pe LPS Banatul Timișoara cu 6-0. A fost o demonstrație de fotbal oferită de elevii lui Dinu Donca, Adrian Ungur și Mihai Petcuț. Golurile, unul mai frumos ca celălalt au fost înscrise după faze bine lucrate încă de la antrenamente de către: Borcea (2), Stoica ( 2), Șerăngău ( 1) și Ekmekci( 1) .

Jucătorul Ahmet Ekmekci, cu tată turc și mamă româncă , considerat o perlă a fotbalului juvenil arădean, a revenit pe gazon după o lungă pauză de inactivitate datorată unor probleme medicale. În minutele pe care le-a jucat duminică, vârful de atac arădean a reușit să înscrie un gol și un assis.

De subliniat că în echipa arădeană a evoluat ca fundaș stânga și nepotul marelui jucător arădean Flavius Domide.

UTA: Blaga, Bortiș, Bota, Opriș, Domide, Sarkozi, Șerăngău, Mihai, Borcea, Bulza, Ekmekci. Au mai jucat: Stoica (50), Botoroagă (64), Rigo (64), Hrincescu (75)

Următorul meci de duminică a opus echipele: UTA U17 și LPS Banatul Timișoara U17

Victoria a revenit echipei arădene , antrenată de Bogdan Oneț cu scorul de 4-0, datorită golurilor înscrise de: Pașcalău ( 2), Bokșe ( 1 și Vermeșan (1).

UTA: Malița, Iurasciuc, Bokșe, Ronai, Manoilă, Popa, Călin, Anișorac, Pop, Pașcalău, Vermeșan. Au mai jucat: Funkenhauser (46), Covaci (50), Caia (84), Luca (84), Novac (84)