Sport

Fetelor, razbunati baietii!

14.10.2006 ⋅ 0 comentarii

West Petrom Arad ? Universitatea Cluj-Napoca 55-116 (16-31, 4-27, 18-24, 17-34)
Arad; Vineri, 13 octombrie, ora 19.00; Sala Sporturilor ?Victoria?; spectatori: 200.
West Petrom:  Mazilu 14p, Boitoş 15p (3x3), Laza 3p (1x3), Băbuţ 6p, Betea 11p (1x3). Au mai jucat: Dragoş, Ifrim 2p, Boric, Vakarcs. Antrenor: Istvan Steinhubel.
 ?U?:  Medvedj 5p (1x3), Dumitrescu 11p (1x3), Lăpuşte 37p (1x3), Silvăşan 27p (2x3), Roschnafsky 7p. Au mai jucat: Seals 7p (1x3), Tzenter  7p (1x3), Chetreanu 7p (1x3), Cenean 8p, Racoviţan. Antrenori: Dorin pintea şi Marcel Tzenter.
Arbitri: Radu Bucerzan (Timişoara), Ciprian Stoica (Sibiu) şi Alin Faur (Timişoara).
Comisar FRB: Radu Vaida (Oradea).
?nceput de campionat cu două ?nfr?ngeri pentru West Petrom Arad, ?nsă nici o surpriză pentru cei familiarizaţi c?t de c?t cu fenomenul baschetbalistic din Rom?nia. Aflaţi pe marginea ?prăpastiei? numită divizia B, petroliştii arădeni s-au ?redresat? cu doar c?teva zile ?nainte de startul ?n noua ediţie de campionat, ?nsă lotul cu care s-a abordat, cel puţin pentru ?nceput, divizia A este acelaşi. După ?nfr?ngerea la scor de la R?mnicu V?lcea, nici pe teren propriu nu s-a putut face mai mult, mai ales că ?n faţa arădenii au avut un adversar de primă m?nă, Universitatea Cluj-Napoca. Fără să forţeze prea tare, clujenii s-au impus la un scor care nu ne lasă prea multe lucruri de spus, scorul final, 55-116 spun?nd aproape totul.
West Petrom ?ncepe curajos partida, ?nscriind primul coş şi conduc?nd ?n minutul 2 cu 7-3, ?nsă nu a fost dec?t un foc de paie. Clujenii ?şi dau drumul la joc şi scorul ?ncepe să ia proporţii ?n favoarea lor. După 16-31 la finalul primului sfert, urmează zece minute ?n care arădenii nu reuşesc să ?nscrie dec?t patru puncte şi la pauză diferenţa este deja de aproape 40 de puncte, 20-58.
Repriza secundă este abordată ceva mai lejer de oaspeţi, care ?nsă ?nscriu pe contraatac ori de c?te ori au ocazia, antrenorul clujean ?şi rulează lotul, ?nsă destul de interesant, Flavius Lăpuşte, c?ndva jucător şi la West Petrom, a rămas ?n teren toate cele 40 de minute ale jocului. A fost 38-82 la finalul sfertului trei, Chetreanu a făcut suta, 44-100, ?n minutul 36 şi 55-116 la final.
Nu putem să sperăm dec?t că BC ICIM va răzbuna echipa de băieţi, astăzi de la ora 18:00, c?nd va juca ?mpotriva echipei? Universitatea Cluj-Napoca.
Etapa următoare, West Petrom va juca la Oradea, cu CSM.

Sursa: Informatia Aradului

Autor: Marius Herţa ⋅