Stire

Start lansat pentru Bătr?na Doamnă

06.09.2010 ⋅ 0 comentarii

Ce poate fi mai frumsos pentru suporterii utişti decât două victorii din tot atâtea jocuri în noua ediţie de campionat. Confruntată înaintea sezonului cu mari probleme organizatorice, de lot şi nu în ultimul rând financiare, UTA a reuşit sâmbătă dimineaţa a doua victorie din actuala ediţie de campionat a Ligii a II-a, învingând cu 5-2 pe Alro Slatina. Nu au trecut decât 12 minute de la startul meciului şi Adrian Voiculeţ avea să deschidă scorul, însă Popescu, la o gravă greşeală în defensiva arădeană, şubredă pe tot parcursul partidei, a făcut ca oltenii să egaleze. Au urmat trei minute de forcing ale utiştilor, încununate cu două goluri marcate de George Ţucudean şi Voiculeţ, însă Alro iar revine în joc şi reduce din diferenţă, în minutul 37, prin Bogdan Aldea. Liniştea necesară la pauză va fi adusă în minutul 45 de Florin Purece, care avea să urce scorul la 4-2. După pauză, Voiculeţ a arătat că e decis să-l facă uitat pe Paul Batin şi înscrie al treilea gol al său, în minutul 70, închizând tabela. După 2-0 la Piteşti şi 5-2 cu Alro Slatina, UTA are punctaj maxim, iar sâmbătă se va deplasa la Deva, urmând ca peste două săptămâni să primească vizita Petrolului, principala favorită la promovare. Altfel, conducerea Bătrânei Doamne încearcă să-i completeze lotul lui Roland Nagy, iar pe lista de cumpărături de află Mircea Gheorghe, fost fotbalist care a mai îmbrăcat tricoul alb-roşu în „era Chirilă”.

Sursa: Observator.info

Autor: Daniel Berar ⋅